275 in dubbelen omslag van kardoespapier, door tuasehenkomst van zijn korpschef, het boek aan de bibliotheek retourneert. Deze terugzending kost alweder den betrokken officier geen geld, dewijl de korpschef onder dienstcouvert het boek bij den postambtenaar doet bezorgen. De officier ontvangt ten slotte door intermediair van zijn korpschef en ter zijner décharge de door hem geteekende bon terug. De vraag mag thans gesteld worden, of in Indië niet op dezelfde wijze zoude te werk kunnen worden gegaan en of eene reorganisatie in deze niet in het belang van het leger te achten is. Bij het opsommen der voordeelen. zoude het onbillijk zijn, de nadeelen voorbij te zien. Zooals nu de bibliotheken aan Oorlog beheerd worden, een ieder voor zich, zijn de boekwerken, die door de officieren der hoofdbureaux moeten geraadpleegd worden, vlak bij de hand. (1) Dit zou veran deren, wanneer de 5 bibliotheken tot ééne groote boekerij vereenigd werden. IVLaar veel bezwaar zou het niet geven, vooral niet, nu de VIIe afdeeliug van het Departement van Oorlog naar het „Groote „Huis" is overgebracht, waardoor de hoofdbureaux van het Depar tement van Oorlog (met uitzondering van dat der genie) zoo goed als' onder één dak zjjn gekomen. (2) De kleine afstand van het hoofdbureau der Artillerie tot aan het „Groote Huis" toch komt hier niet in aanmerking. In datzelfde „Groote Huisdus zouden een paar zalen moeten gevonden wordenom daar „de eenige militaire „bibliotheek van het Departement van Oorlog" te beheeren. (3) Het vereenigen van de vijf thans bestaande boekerijen te Batavia zou bovendien het voordeel hebben, dat tal van militaire werken, (1) Ook in de bibliotheek te 's Hage bevinden zich eenige boekwerken (o. a. alle reglementen), die de bibliothecaris niet mag in lezing geven. Zoo ook zou alhier te bepalen zijn, dat eenige met name of soort te noemen boeken, welke nog al vaak bij de hoofdbureaux ter raadpleging noodig zijn, niet in lezing aan anderen zullen gegeven worden. (2) Wij laten hier voor het oogenblik de Ie afdeeling (Kabinet) buiten beschouwing, omdat deze afdeeling ook nu "zonder bibliotheek is. (3) Met dit denkbeeld hield verband de aanbevolen opheffing van de garnizoens bibliotheek te Batavia, die geheel nutteloos is, wanneer slechts de deuren voor de grootere bibliotheken aan het Departement van Oorlog voor de te Batavia aanwezige officieren geopend worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 286