276 die nu èn bij de IIe afdeeling èn bij de "VIIe afdeeling en vaak ook bij de artillerie en genie aanwezig zijn (zoo even noemden wij als voorbeeld de „Fortification du champ de bataille"), beschikbaar zouden komen, om daarmede de garnizoensbibliotheken op de Buiten bezittingen te verrijken, terwijl van zeer gewilde boeken desnoods te Batavia een dubbel exemplaar zoude kunnen aangehouden worden. Wij zouden die zoogenaamd overcomplete boekwerken aan de garnizoensbibliotheken van enkele buitenbezittingen willen vermaken, omdat het in „lezing" toezenden van boeken als anderszins van uit Batavia aan officieren, die op Borneo, Celebes en de Moluksche eilanden zijn, aan te veel bezwaar is onderhevig te achten. Het tijdverlies met de verzending heen en weer zou namelijk te groot wezen, zoodat de expeditie van de boekwerken zich uitsluitend zou dienen te bepalen tot die officieren, welke op Java, Sumatra, Banka en Riouw zijn, terwijl in compensatie van die regeling de garnizoens bibliotheken te Pontianak, Bandjermasin, Makassar en Amboina ook op den duur wat beter dan de andere bedacht zouden moeten worden. De bibliotheken, welke nu reeds bij den Artillerie-constructiewinkel en de Pyrotechnische werkplaats te Soerabaia, zoomede bij het korps genietroepen te Willem I bestaan, zouden met het oog op het zeer speciaal karakter van die inrichtingen en dat korps behouden kunnen blijven, dan wel met de garnizoensbibliotheek ter plaatse kunnen samensmelten, onder beding, dat voor de aanvulling er van eene extra-uitgaaf zou geleden worden tot een bedrag, als thans voor een en ander afgezonderd wordt. Evenzoo zouden enkele bepalingen moeten in het leven geroepen worden, om de bibliotheken van de hospitalen van tijd tot tijd met wat nieuw bloed te verfrisschen, waartoe een zeker bedrag zou te nemen zijn van de nu voor de bibliotheek van den geneeskundigen dienst uitgetrokken som. Wij zijn hiermede aan het eind onzer beschouwingen en drukken den wensch uit, dat zij aanleiding mogen geven, dat ook anderen daar over hunne meening hetzij voor of tegen zullen zeggen. Zoodoende zal het onderwerp van verschillende kanten bekeken worden en de zaak zelve wellicht rijpen, om te gelegener tijd op een beteren voet te worden georganiseerd. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 287