- 281 geschikt geoordeeld werden voor den hoogeren rang, plotseling die geschiktheid verliezen Ditzelfde is natuurlijk ook van toepassing op de officieren, die voor herstel van gezondheid met buitenlandsch verlof vertrekken en aan wie behoud van aanspraak op bevordering is toegekend. Maar hierbij komt nog, dat in dit geval volgens mijne meening de aanspraak op bevordering niet had mogen toegekend worden. De uitdrukking toch „volkomen geschiktheid voor den hoogeren rcmg''' sluit ook in zich pliysieke geschiktheiden die kan men iemand, die wegens ziekte een buitenlandsch verlof noodig heeft, zeker niet toekennen. Die officieren zijn dan ook feitelijk tijdelijk phgsiek on geschikt en mogen derhalve niet in de voordrachten voor bevordering worden opgenomen. Met het oog hierop komt het mij dan ook gewenscht voor nimmer aanspraak op behoud van bevordering toe te kennen aan de offi cieren, die, om welke reden ook, een buitenlandsch verlof aanvragen. In het belang van de krijgstucht en ook met het oog op de bil lijkheid zoude echter daarbij eene andere bepaling in het leven moeten geroepen worden. Er zoude nl. bepaald moeten worden, dat de officieren, die, wegens ziekte of krachtens het hun toegekende recht, na een tienjarig of langer verblijf in Indië met buitenlandsch verlof vertrekken, niet in de voordrachten voor bevordering worden opgenomen, doch na hun terugkeer in Nederlandsch-Indië bij voor komende vacatures en bij. eene gunstige beoordeeling voor bevorde ring worden voorgedragen met rappel van anciënneteit. Door deze regeling zouden vele voordeelen verkregen worden. Kunstmiddelen tot verkrijging van een verlof wegens ziekte zouden niet meer behoeven te baat genomen worden. Het Legerbestuur kan beoordeelen, of de van verlof teruggekeerde personen nog de geschiktheid voor den hoogeren rang bezitten. De verloven zullen niet zonder noodzakelijkheid verlengd worden. De promotie zal geregelder zijn, daar nu dikwijls in de hoogere rangen, waarin slechts weinig vacatures voorkomen, door terugkeer van verlof geheele stilstand ontstaat. De schatkist zal er wel bij varen, daar niet zooveel officieren in hooge rangen geruimen tijd op non-activiteit gesteld zullen worden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 292