284 Lange jaren heeft men van die, door den soldaat zoo zeer gehate contracten niéts vernomen, toen zij in .1882 plotseling werden aan bevolen. Die aanbeveling geschiedde van wege het Legerbestuur, ter goeder trouw natuurlijk, maar met het meest ongunstige gevolg want wat niet algemeen omtrent bepalingen kan worden gezegd, moet hier worden verklaard: de chefs hebben, behoudens enkele uitzonderingen, niet geaarzeld, de door het Legerbestuur gedane aan beveling ernstig ter harte te nemen, niettegenstaande de belangen van den soldaat zich daartegen verzetten. Ik wil trachten dat laatste in het licht te stellen. Eene compagnie soldaten is een groot gezindat met beperkte middelen, op de minst kostbare wijze zoo krachtig mogelijk moet worden gevoed. Om dat doel te bereiken, moet de compagniescommandant woe keren met de middelen, waarover hij beschikt; dat zijn ten eerste: de vivres, die van landswege worden verstrekt en ten tweedede soldij van den soldaat. Die vivresvormen slechts de basis voor de voeding van den man en moeten, ten koste van 's mans soldij, door aankoop van velerlei artikelen, voornamelijk vleesch en eieren, aanmerkelijk wor den aangevuld. Op afgelegen posten nu, waar die zaken niet of in onvoldoende hoeveelheid verkrijgbaar zijn, is men genoodzaakt zich in handen te stellen van leveranciers en zich op die wijze uit de tiveede hand van het noodige te voorzien. Die tweede hand moet, zooals ieder begrijpt, worden bezoldigd en de winsten, welke zij geniet, zijn soms zóó groot, dat het penningske van den soldaat, voor het grootste deel in de zakken vloeit van die aartsvijanden van elk leger, de fournisseursdaar nu de middelen van den sol daat zeer beperkt zijn, zoo komen die winsten rechtstreeks ten nadeele van 's mans voeding. In garnizoenen, waar de benoodigde artikelen plaatselijk wel ver krijgbaar zijn, verkeert de soldaat echter in veel gunstiger positie, want daar kan hij den aannemer ontberen en toezien dat alle voe dingsartikelen op de meest goedkoope wijze worden ingekocht. Hij brengt dus daar de winsten van de tweede hand ten voordeele der

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 295