287 gingen korpseommaudanteu verbintenissen aan, die niet altijd voor- deelig waren, zoodat men thans contracten kan vinden, die prijzen toekennen 30 ja 80 procent boven die, waarvoor men de zaken plaatselijk kan inkoopen. Deze ongunstige toestand is ongetwijfeld van invloed op den tel kens en telkens geconstateerd wordenden krachteloozen staat van het leger en verdient dus alleszins de aandacht, want het valt niet te ontkennen, dat de Chinees, die algemeen in Indië als uitzuiger wordt aangeduid, thans ook zijn toestel heeft geplaatst op de borst van den soldaat. Kon men met dat alles oneerlijkheid van een menagemeester nog beletten, dan zou men, hoe gering ook, aan de contracten ééne lichtzijde kunnen toekennen, maar heiaas, ook die illusie moet aan de voor standers van contracten worden ontnomen, want het is gebleken dat menagemeesters bij contracten zeer aanmerkelijk worden bezoldigd, zoodat zij intrigeeren en twisten, om die functie te mogen vervullen. De door het vorige Legerbestuur gedane aanbeveling tot het sluiten van contracten heeft schadelijke gevolgen gehad, want zij heeft de levenssappen van het leger aangetast en brengt de achting in gevaar, die de soldaat voor den officier gevoelt. Zij is ook volgens deskundigen door haren slechten invloed op de voeding een der oorzaken van beri beri, en dus ook een der oorzaken dat aan het leger te Atjeh „bijslag" voor de menage zal moeten worden toegekend. Een bijslag, die binnenkort voor vele garnizoenen noodig zal blijken, wanneer met het sluiten van schadelijke contracten voor de voeding niet wordt gebroken. Het Legerbestuur dient daartoe in de eerste plaats zijn onpartijdig standpunt van vóór 1882, ten opzichte van de hier besproken contracten re hernemen en bij den soldaat een onderzoek in te stellen naar de werking der thans vigeerende overeenkomsten. De adviezen van de chefs toch worden bijna alle uitgebracht door personen, die min of meer in het sluiten van contracten zijn betrokken, en het zou werkelijk te veel geeiseht zijn te verwachten, dat zij hunne eigen handelingen zouden afkeuren. Bovendien is er nog iets anders. Evenals de volken vroeger met het zwaard tot den Islam zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 298