296 Aan de andere zijde zorgde Daendels ook weder voor het welzijn zijner ondergeschikte officieren op ruin of meer vaderlijke wijze, zooals blijkt uit het onderstaande extract uit een rapport van Yon Gutzlaff Wijders vereer ik mij U. Excel lentie op het mij toegezonden request van den len Lieutenant in het Regiment Jagers Gr. om zich met de Jonge dogter P. in den Huwelijken Staad te mogen begeven te Berigten dat ged« Jonge Juffvrouw de Dogter is van den Negoeiant P. welke aan gem. G. indien hij met zijne dogter mogte trouwen zeer voordeelige beloften heeft gedaan van namen t- lijk de Jonge Lieden geheel in hun huishouden neder te zetten en 's maandelijks rds. 100 bij zijn tracte- ment toe zoude leggen. Ook de minderen werden door hem niet vergeten. Van tijd tot tijd deed hij de manschappen een feest geven door een paar karbouwen te doen slachten of hen op andere wijze te onthalen. Van zijne belang stelling in de voeding van den soldaat getuigt o. a. eene aanteekening aan den voet van een der rapporten van Von Gutzlaff: Wat hoor ikzijn er capt"die Bakmeesters zijn en 't overschietend menagegeld zich toeëigenen en dit zelfs alhier? Het zal voor die „Capiteijnente hopen geweest zijn dat zij zich zeer afdoende hebben kunnen verantwoorden het zoude anders minder wenschelijk zijn zich in hun plaats te bevinden. Kleine details omtrent voeding, enz. werden trouwens in de rapporten met dezelfde belangstelling behandeld als meer gewichtige zakeD, en omtrent de qualiteit van de soep der grenadiers wordt even om standig gerapporteerd als b. v. omtrent het volgende onderwerp: Verders vereer ik mij U. Ex cellentie te Rapporteeren dat den Geaccordeert indien Phun in het huis houden stelt en rds. 15000 ter tveeskamer stelt om daarvan de revenuen door hun op naam van zijn dochter te laten zetten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 307