299 Complot met een dugtig pak te doen straffen en vervolgens voor den tijd van tien jaaren in de ijzers te klin ken en de zes overige Dragonders met een ligte correctie vrij te laten. Tevens verzoek ik U. Excellentie Vijftig voor de billen en voor mij te willen inf'ormeereu op welke de tweede keer in de ketting te wijze Hoogstdezelve verkiest dat de moeten werken. terugkomende werklieden (Chinee- zen) die zich te voren van het werk geabsenteerd hebben, worden gecorrigeerd. Deze wijze van bestraffing van deserteurs en van wegblijvers van het werk mag zeker met den naam van „kort rechtbestempeld worden. De informaties en verhooren, als bijlagen bij de rapporten van Von Gutzlaff gevoegd, waren gewoonlijk al even beknopt als de daarop gebaseerde voorstellenin den regel behelsden zij slechts eenige weinige vragen met zeer beknopte antwoorden. Een auditeur militair zoude er tegenwoordig geen genoegen mede nemen. Men moet echter niet vergeten dat, wanneer men in de talrijke destijds voorkomende desertiegevallen voorloopige onderzoeken had willen houden en krijgsraden willen benoemen op de wijze waarop dit tegen woordig geschiedt, men de officieren steeds in den krijgsraad en een groot deel der manschappen steeds in voorloopig arrest zoude hebben aangetroffen. En daar waren de tijdsomstandigheden niet naar. De eischen van den dienst gingen voor, en de rechtspraak moest zich daar maar naar schikken. Na „een fris pak had men de deserteurs binnen weinige dagen weder in de gelederen, en zal de lust tot her haling van het misdrijf zeker voor geruimen tijd bekoeld zijn geweest. Het hoofdstreven bij de straffen was blijkbaar om van de daders op de eene of andere wijze nog nut te blijven trekken voor het leger of 's Lands werken. Ook bij andere misdrijven als desertie hield men dit in 'toog; zoo b.v, bij onderstaand geval van insubordinatie Ik heb de Eer voor te dra gen om den Inlandschen soldaat

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 310