302 van de 457 2.04 baan van 914 11.18 van den loop zal worden bevestigd, in stede van ter zijde zooals vroeger. De volgende gegevens ontleenen wij nog aan het Mil. Blad: Gewicht van den kogel24.9 G. lading5.5 patroon45.7 Kaliber10.16 mM. Ladingsquotiënt0.22 Aantal rechtsche trekken9 Gewicht van het geweer zonder bajonet 4.137 KG. Gemidd. aanv. snelheid478 M. Hoogste verheffing 366 M1.22 Gemiddelde af- 1 457 M0.09 wijking op j 914 0.29 Als eene bijzonderheid bij het nieuwe Enfield-Martini geweer releveeren wij nog, dat het voorzien is van eene zekerheidsinrichting (safety bolt). Het thans nog in gebruik zijnde Henry-Martini geweer had aanvan kelijk ook eene pal, die echter later werd afgeschaft, omdat zij geen voldoende waarborgen gaf tegen het niet afgaan van het geladen geweer. Thans schijnt men eene betere inrichting gevonden te hebben. Dat men, nu de pal in verscheiden Europeesche staten is afgeschaft, in het Engelsche leger aan het nieuwe geweer eene dergelijke inrichting blijft noodig achten, verdient zeker opmerking, nu ook hier in Indië op de afschaffing der pal van vele zijden wordt aangedrongen. Verbetering in de schietoefeningen der infanterie. In de zesde aflevering van dit tijdschrift kwamen twee korte op stellen voor, waarin de wensehelijkheid werd besproken om bovengenoemde oefeningen veiliger, aangenamer en minder tijdroovend te maken door toepassing van eene snellere manier van aanwijzen der schoten. De schrijvers dier opstellen hadden daarbij beiden op het oog de in Nederland bij sommige korpsen met succes gebezigde schijfinrichting van den lui tenant-adjudant Yeltman. Behalve door deze beide schrijvers blijkt er in ons leger nog door vele anderen over dit onderwerp te zijn nagedacht. Van verschillende zijden werden door officieren van het leger ter bevoegder

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 313