303 plaats ontwerpen ingediend voor zoogenaamde schijfinricktingen, sommigen eene wijziging bedoelende van Veltmans inrichting, andere eene aan wijs methode van eigen vinding. Ook de medewerkers van het Militair Tijdschrift lieten zich niet onbetuigd. De redactie ontving verschillende artikelen over de schiet oefeningen en schietterreinen, waarvan het eerst ingekomene, van de hand van kapitein De Neve, dat o. m. eene beschrijving bevat der in Europeesche legers gebruikelijke aanwijsmethoden, in de vorige en deze aflevering is opgenomen. Het is te hopen dat onder de verschillende denkbeelden tot verbetering iets bruikbaars zal gevonden worden, waardoor de schietoefeningen der infanterie zullen gebaat worden. Eene opmerking over ons schietreglement. Waarvoor dient het, of liever, welk nut is er in gelegen, om in het schiet- register op ieder folio, waarin aanteekening wordt gehouden van de ge dane schoten voor eiken schutter, het gemiddeld procent der treffers te berekenen, gelijk wordt aangegeven bij model Lr. A. b. van het Voor schrift betreffende de Wapenen en Schietoefeningen bij de Infanterie van het Oost-Indisch Leger? Vaak hebben wij over deze vraag nagedacht -en konden tot geene betere oplossing geraken, dan dat dit waarschijnlijk dient om den compagniescommandanten of wel den officieren, belast met aanhouden van schietregisters, toch vooral den regel van drieën niet te doen vergeten. In de jaarlijksche verzameling van de uitkomsten der schietoefeningen wordt het gemiddeld procent treffers klasses- en afstands- gewijze berekend het kan zijn nut hebben deze uitkomsten over een ge heel jaar bij elke klasse en op alle afstanden te beoordeelen. Maar daar bij komen toch niet te pas de aan den voet van ieder folio in het schiet- register voorkomende procentsgewijze trefferberekeningen, welker uit komsten trouwens te zeer afhankelijk zijn van de verschillende schutters, hun aantal en andere omstandigheden. Om kort te gaan, de hierbedoel- de becijferingen zijn zonder eenige waarde, doelloos en dus overtollig. Volgens bovengenoemd model Lr. A. b. moet in de voorlaatste kolom ook bij ieder schutter worden ingevuld „de weigeringen met opgave der „redenen waaraan zulks is toe te schrijven." Wij vragen hoe deze in vulling naar behooren dient te geschieden, wanneer bij eenzelfden schut ter, op verschillende dagen schietende, op hetzelfde folio de weigeringen meer dan eenmaal voorkomen Het wordt dan knoeiwerk, eenvoudig' we gens plaatsgebrek. Trouwens waartoe moet deze aanteekening dienen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 314