20 Uit deze cijfers blijkt dat er na 1870 uit Nederland naar Indië 323, en omgekeerd uit Indië naar Nederland 97 officieren gedetacheerd werden en dat liet Indisch legerbestuur er zich nimmer aan bezondigd heeft, denzelfden officier twee- of driemaal te detacheeren, maar dat het Ministerie van Oorlog in Nederland reeds 25 keeren denzelfden officier 2 maal en 1 keer denzelfden officier 3 maal heeft gedetacheerd. Bij het Indisch leger bevindt zich dan ook nu een kapitein van het Nederlandsche leger, die voor de 3e maal gedetacheerd is en die daarvoor de som van f 4000 aan gratificatiën ontving, nl. 2 keeren f 1500 en 1 keer f 1000, en wiens overtochtsgelden voor zich en zijn gezin gezamenlijk f 5900 bedroegen, welke laatste som over een Stal jaren nog met een paar duizend gulden staat bezwaard te worden, wanneer hij voor de derde maal naar Nederland terugreizen zal. Die ééne kapitein zal dus, ongeacht het hem later te geven hooger pensioensbedrag, ter wille zijner detacheeringen den lande extra kosten niet minder dan ongeveer f 12000. Zulke detacheeringen, waarbij het belang van den dienst in geen enkel opzicht betrokken is, zijn ten zeerste te verwerpen, te eer, wijl de door bedoelden officier tijdens zijne eerste detacheering op gedane krijgservaring zeer voldoende heeten mocht. Eveneens verdient het geene aanbeveling de öjarige detacheering met 3, 5, ja zelfs 6 jaar te verlengen, zooals herhaaldelijk met of ficieren van het Nederlandsche leger het geval is geweest. Welk nut toch door de Ministers van Oorlog en Koloniën in die verlengde detacheeringen gezien wordt, is kwalijk te bevroeden. Eene andere opmerking betreffende de in de laatste jaren bevolen detacheeringen geldt den matrimonialen staat van zeer velen, een factor, die tot beduidende geldelijke consequentiën leidt. Sedert 1880 werden, gelijk reeds zoo even in een noot werd aan gestipt, over en weer 167 officieren gedetacheerd, waarvan er 88 gehuwd waren. Voor een deel behoorden onder die 88 gehuw den de van het Indische leger bij de Krijgsschool in Nederland ge detacheerde officieren. Die 88 familiën reisden met 119 kinderen. Wanneer ik nu aanneem dat van die 119 kinderen er 19 beneden den leeftijd waren, voor welken overtochtsgelden naar Nederland

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 31