319 Bij regenweder werden, zoo eenigszius mogelijk, geene transporten uitgezonden. Nagenoeg immer werd in 2mansvrachten gedragende intendance zorgde voor de verpakking dienovereenkomstig. "Vrachten voor 3 en meer man werden slechts vervoerd, wanneer de aard van het te trans porteeren voorwerp geene lichtere verpakking toeliet. Ook eenmans- vrachten kwamen zelden voor; bij de gewone wijze van dragen aan een draagstok over den schouder zoude op die wijze elke vracht in twee pakken van 10 KG. moeten worden verdeeld, hetgeen vele bezwa ren had. Voeding. De bepaling, vóór het vertrek der tweede expeditie vast gesteld, dat de dwangarbeiders zouden worden gevoed, als de Iu- landsche militairen, bleef gedurende den geheelen loop van den Atjeh- oorlog bestendigd. Zij werden dus aanvankelijk gevoed volgens tarief No. 20 en deelden later ook in de in genoemd tarief al spoedig aan gebrachte wijzigingen (verstrekking van thee en zeep en vermindering van hel ration koffie), terwijl zij eveneens genoten van de verdubbeling van het ration hard brood en de later door de opvolgende bevelhebbers vastgestelde schaftorders. Bij buitengewone inspanning ontvingen zij een oorlam evenals de soldatenop sommige posten, die in zeer on- gunstigen toestand verkeerden, bovendien i/2 flesch rooden wijn daags. Toen men in 1875 veel last had van krachtelooze individuën, die als aanvulling gezonden werden) werd bepaald dat ook aan de dwang arbeiders, die in de depots te Batavia, Semarang, Soerabaia en Padang werden gereed gehouden (zie bladz. 305) al dadelijk een krach tiger voeding zoude worden verstrekt, dan die zij gewoonlijk in de gevangenissen bekwamen. Toen de troepen te Atjeh in 1878 werden beschouwd als op voet van vrede, werd ook aan de dwangarbeiders, behalve voeding vol gens tarief No. 15, een bijslag van f 0.08 per man en per dag voor de menage uitgekeerd; de bijslag werd later verminderd en in 1881 ingetrokken. De dwangarbeiders voerden, behalve op de posten, waar zij bij de bezetting in voeding waren, hun eigen menage. Bij uitrukkende colonnes werden de bij de compagnie9h ingedeelde dwangarbeiders ook bij deze gevoed, de overigen voerden in den regel gezamenlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 330