822 1. de straf met den langen ketting, 2. de straf met den kogelketting. De eerste bestond in het dragen van twee ijzeren beugels, een aan de hand en een aan het been, welke door een ketting verbonden werden. Bij de tweede werd een 19 kilogram zware kogel door een ketting verbonden aan een beugel om een der beenen van den gestrafte, zoodat hij den kogel steeds moest medeslepen. De aldus gestraf ten deden licht werk in het kwartierde straf duurde hoogstens 14 dagen. Deze beide straffen werden hoofdzakelijk toegepast op deserteurs en bleken daarvoor zeer doelmatighet wegloopen werd hun belet, zonder dat zij in don toestand van ledigheid, dien zij zoozeer wenschten, werden gebracht. Later werden zij echter verboden. De meest voorkomende misdrijvenvooral in de eerste jaren na het vertrek der hoofdmacht, waren diefstal en desertie; de laatste meer met het doel om zich aan arbeid te onttrekken en van roof te leven, dan wel om naar den vijand over te loopen. Zoo vond b. v. in 1875 of 76 een onzer patrouilles, in het dicht begroeide terrein, dat de Aroesan begrenst, eene benteng met eene borstwe ring van klapperhouten stijlen, waarin eene groote hoeveelheid ledige flesschen en blikken waren opgestapeld en die meer dan waarschijn lijk door gedroste dwangarbeiders was gemaakt, als veilig toevluchts oordwaar de buit verdeeld en verteerd werd. Het tegengaan dezer rooverijen kostte veel moeite; eerst de strenge hand van Kauffmann maakte daaraan grootendeels een einde. Omtrent belooningen was bij de instructie bepaald, dat twee malen 'sjaars remissiestaten moesten worden ingediend voor hen, die zich voor den vijand kloekmoedig hadden gedragen of gewond waren. Deze remissiën werden op ruime schaal gegeven naargelang van den straftijd werd algeheele remissie of aanmerkelijke vermindering van straf verleend. Aan verminkten werd bovendien een levenslange onderstand van f 5 's maands toegekend. Deze belooningen werkten zeer gunstig nimmer waren de dwang arbeiders onwillig om de expeaitionnaire colonnes te vergezellen. Sterktecijfersverliezen en aanvulling. In het vorenstaande alge- meene overzicht is de sterkte der dwangarbeiders in sommige tijd-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 333