328 dienden tot het vervoer van vivres en goederen in en nabij Kota Radja en van daar naar de drie hoofdposten in de liniën, Lambaroe, Tjadé en Pakan Badakdaartoe bevonden zich te Kota Radja 8 en op elk der genoemde posten 2 karren, welk aantal voldoende werd geacht. Yoor gebruik elders waren de wegen nog niet in voldoend goeden staat. Op het voorbeeld der intendance werden door de genie te Atjeh ook eenige karren vervaardigd, welke met succes gebezigd werden tot aanvoer van grint op de wegen; het model was dat der Bataviasche transportkar. In het laatst van 1878 werden voor de intendance nog 25 karren met tuigen van Batavia gezonden, welke echter van slechte con structie waren, zoo dat zij na kortstondig gebruik uit elkander lagen. Door den bevelhebber werden daarop 25 andere gevraagd, volgens het door de genie aangemaakte model, doch met minder spoorbreedte. Yan dat model werden in 1879 te Batavia 50 stuks vervaardigd voor den prijs van f 90 per kar. Zij voldeden uitstekend. In den regentijd van 1878 moest de bevelhebber het gebruik van karren, behalve van broodkarren, verbieden, wegens de groote moeielijkheid om de in dbn slappen grond aangelegde wegen goed te onderhouden. O lifan ten. Onder de te Atjeh gebezigde lastdieren verdient melding te wor den gemaakt van de olifanten. Sedert 1875 had het bij het Indisch legerbestuur een punt van overweging uitgemaakt, of bij het transportwezen van dit leger ge bruik zou kunnen worden gemaakt van olifanten, evenals dit met goed gevolg bij het Britsch-Indische leger geschiedt. Alvorens tot het nemen van proeven over te gaan, werden vooraf in Britsch-Indië alle mogelijke inlichtingen omtrent deze dieren ingewonnen, welke in 1877 leidden tot een voorstel van het legerbestuur om een zestal olifanten in Siam aan te koopen. Eerst in 1880 ging de Regeering echter tot den aankoop over. Te Perak werden daartoe door onzen consul te Penang, vier olifanten met twee jongen voor den prijs van f 2854 aangekocht. Een der olifanten stierf kort na den aankoop. De overigen

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 339