330 Naar aanleiding daarvan werden de beide jonge olifanten aan de vor sten van Soerakarta en Djokjokarta ten geschenke gegeven; de oude werd, na mislukte pogingen tot verkoop, afgemaakt. Prauwen. Een zeer belangrijk hulpmiddel bij den transportdienst gedurende den Atjeh-oorlog, waarop wellicht niet in die mate de aandacht is gevallen, als het wel verdiende, waren de prauwen. Reeds gedu rende de 2e expeditie is gebruik gemaakt van prauwen (Chineesche sampans! voor het vervoer van en naar de reede van krijgsbehoeften, zieken en gewonden. Deze sampans voldeden uitstekendindien zij bediend werden door Chineezen, waren op elke sampan 2 roeiers en een roerganger. Yoor eiken zwaar gewonde of zieke (die liggen moest) werd een overdekte sampan gebruiktkonden zij zitten, dan vervoerde men in zoo'n sampan 3 tot 6 personen. Zoodra het later mogelijk was, om van Oleh-leh of Kota Radja een post langs den waterweg te bereiken, werden één of meer sam pans daarheen gebracht. Tusschen Oleh-leh en Kota Radja had het transport aanvankelijk eveneens steeds zooveel doenlijk te water plaats langs de Atjeh-rivier en door deAroesan. In December 1875 waren voor dit traject beschikbaar 20 vaartuigen. Was het getij, niet gunstig, da n duurde de tocht door het zeer moerassige terrein waar het ondragelijk heet kon zijn, 2£ a 3 uur (1). Gedurende den tocht in de XXII Moekims van af Juli 1878 werden de zieken en gewonden eerst van Pager-Ajer Missigit en, na de op richting van den post Lampermeij, van af Lambaroe te water naar het groot militair hospitaal te Kota Radja vervoerd. Yan af Maart 1879 voeren dagelijks 12 a 14 dezer prauwen de Atjeh-rivier tot Anak Galoëng op en af voor het brengen van vivres en het halen van zieken. Nadat op den 10en April 1879 een transport zieken tusschen Anak Galoëng en Lambaroe door den vijand overvallen was geworden, (1) Nadat de spoorweg voltooid was, werden de zieken, die door hel watertrans- port zeer leden, daarmede van Kota Radja naar Oleh-leh vervoerd, Yoor goederen bleven nog dikwijls prauwen in gebruik.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 341