334 Yan het werkerskorps werden naar behoeften gedeelten gedetacheerd naar de posten buiten Ivota Radja; op de nabijgelegen posten bleven zij in administratie bij het korpsop de overigen werden zij zelfstandig geadministreerd door den met het werk belasten officier. In 1881 werd het korps opgeheven, nadat sedert 1879 de wer ving was gestaakt; vrije geniewerkers worden thans te Atjeh, evenals elders, plaatselijk aangenomen. Spoor- en tram weg materieel. Het groote nut, dat van het gebruik van spoor- en tramwegma- terieel kon worden getrokken, was bij de uitrusting der 2e expe ditie ingezien en had men daarom licht vervoerbaar tramwegmaterieel aan de expeditie willen medegeven. Dit materieel, dat in Engeland besteld was, kwam evenwel te laat aan, zoodat het moest worden nagezonden. Het werd kort na aankomst benut voor een rail- weg van Penajoeng naar het pas veroverde Kota Radja; de weg liep van de zoogenaamde kleine missigit tot binnen den kraton de wagens werden getrokken door artilleriepaarden. Yan dit ver voermiddel heeft men toen zeer veel diensten gehad. Na het vertrek der hoofdmacht kwam die weg echter in onbruik. Later werd meer malen van dit of soortgelijke materieel gebruik gemaakt, dikwijls over banen van groote lengte. Het lichte tramwegmaterieel kan echter, wat capaciteit betreft, niet vergeleken worden met spoorwegmaterieel. De besparing, door een gewone spoorverbinding in de transportmiddelen gebracht, is haast niet in cijfers te brengen men bedenke slechts eens hoeveel koelies men gedurende een geheelen dag zou noodig hebben om den inhoud te transporteeren van één enkelen spoorwaggon over den afstand, die door dezen in minder dan een uur wordt af gelegd. De opening van den spoorweg Oleh-leh Kota Radja was dan ook verreweg de meest ingrijpende gebeurtenis op het ge bied van het transportwezen gedurende den geheelen Atjeh-oorlog. Het nut dier verbinding voor het transportwezen kan moeielijk te hoog worden geschat, nog daargelaten de vele voordeelen, die er ook in anderen zin door werden verkregen. „Hoe veranderde", zegt kolonel H. F. Meijer in zijn werk„Atjeh van 26 December

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 345