23 manoeuvres bijwone en wel ééne in de gelederen en de andere te paard bij den staf ingedeeld. Dat de Indische officier der artillerie, na eene detacheering op de Oldenbroeksche heide, minstens 2 van de 5 jaar te Delft bij de Directie der artillerie stapel- en constructiemagazijnen, de Inspectie der draag bare wapenen en pyrotechnische school, een halfjaar voorts bij het korps torpedisten te Brielle en een tweede halfjaar bij 's Rijks gieterij van bronzen geschut te 's Hage doorbrengt, zou mede imperatief voorgeschreven kunnen worden. Het zal wel niet verder betoogd moeten worden, dat op dusdanige wijze eene öjaiige detacheering allervruchtbaarst kan zijn en dat het met het oog op deze herhaalde verplaatsing ook daarom een goede wensch is, om uitsluitend ongehuwde officieren van beide legers over en weer te detacheeren, die zich met veel minder bezwaar van het eene garnizoen naar het andere verplaatsen, dan zulks met gehuwden het geval is. Al die binnentijdsche detacheeringen moeten intusschen niet ge- schieden ten koste van de belangen van de officieren van het Reder- landsche leger, zoodat, wanneer b. v. eenmaal bevolen is, dat van 1 Januari tot 1 Juli per regiment infanterie een officier bij de genie troepen zal gedetacheerd worden, de officier van het eigen leger die ééne plaats behoort in te nemen, wat volstrekt geen hinderpaal behoeft te zijn, om te gelijker tijd den Indischen officier, a la suite of boven de formatie van het vastgesteld aantal, eene zelfde beweging te doen volgen. Het ware voorts te wenschen, dat al die detacheeringen door den Inspecteur van het wapen geregeld werden en dat ieder officier van het Indisch leger aan dezen opperofficier eene memorie van het geleerde behoorde in te dienen, welk stuk, verrijkt met de opmerkingen van den generaal, naar Batavia doorgezondeneen maatstaf voor den Commandant van het Indisch leger zoude kunnen worden, om te be- oordeelen in hoeverre de hierbedoelde cursussen door den betrokken officier met vrucht gevolgd zijn geworden. Militairen Spectator des vorigen jaars beschreven instrument, door kapitein Adels zeer vernuftig uitgedacht, zou aan dien post of aan de bezetting van die benting, in sommige gevallen, b, v, bij stikdonkeren nacht en zwaren wind, heel wat gerustheid kunnen geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 34