339 Bovendien is de bekwaamheid van den soldaat als schutter de eerste waarborg voor zijnen moreelen moed in het gevecht. Vooral in een leger als het Nederl.-Indische, waar kader en offi cieren dikwijls op patrouille worden gezonden met een aantal man schappen, vaak buiten alle verhouding klein met het oog op het aantal vijanden dat men kan ontmoeten, daar moet de aanvoerder ten minste op elk soldaat kunnen vertrouwen en moet vaardigheid goed maken, wat het kleiner aantal als nadeel oplevert. Het is er echter verre van daan dat dit het geval isja zelfs, wanneer wij de resultaten van individueel en collectief vuur onzer soldaten ver gelijken met de uitkomsten, vroeger verkregen en met de opgaven dienaangaande van andere legers, dan moeten wij besluiten, dat wij, in stede van vorderingen te maken, achteruitgaan. De voorbeelden te velde zijn er om te bewijzen, dat het geweer somtijds grootendeels slechts als knaleffect werkt, iets waarmede men vroeger den vijand op een afstand hield en schrik kon aanjagen, maar dat tegenwoordig geene resultaten meer afwerpt, omdat geweren bij onze tegenstanders geene zeldzaamheid meer zijn en zelfs van de beste qualiteit over den geheelen Indischen Archipel verspreid zijn. Aan het wapen kan men die uitkomsten niet wijten, want hoewel er tegenwoordig zeker betere geweren te bekomen zijn, heeft het Beaumont geweer, als te velde volkomen bruikbaar, de proef te Atjeh glansrijk doorstaan. Overtuigd van de groote noodzakelijkheid om goede schutters te vormen, las ik zooveel mogelijk over dit onderwerp en trachtte tevens uit de practijk de redenen op te sporen der weinige vorderingen, die het grootste deel onzer leerlingen, zelfs daar waar de onderwijzers zich veel moeite geven, in het schieten maken. Het resultaat van mijn onderzoek laat ik hierbij volgen, hopende hierdoor iets bij te dragen, om ambitie bij onderwijzers en leerlingen op te wekken, om verkeerde inzichten weg te nemen bij sommige onderwijzers en om, dnor wisseling van denkbeelden, tot eene goede en eenvormige methode van onderwijs te geraken. Bij de voorbereidende schietoefeningen en ook bij het schieten moet ieder onderwijzer spoedig tot de overtuiging geraken, dat, even als bij vele andere dergelijke lichaamsoefeningen, aanleg de eerste

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 350