341 Werkelijk schieten toch is de practijk van het geleerde, de toepas sing der voorbereidende oefeningen, maar deze blijven de basis der schietkunst en kunnen alleen den schutter vormen. Schieten, hoewel eene lichaamsoefening, behoort niet tot de categorie der oefeningen, die men geheel machinaal kan leerenschieten is tevens eene kunst, bij enkelen zelfs een talent. Evenmin als men, door den leerling-schilder veel verf en veel penseelen te geven, een schilder zal vormen, evenmin zal men alleen door veel en dikwijls te schieten den schutter vormen. Het schieten berust op de voorbereidende oefeningen, als het schilderen op de teekenkunst en zonder van gron dige kennis van den grondslag doorslaande bewijzen te hebben ge geven, mag de leerling niet aan de practijk van het vak beginnen; bij elk andere methode leert men den leerling slechts verf of munitie vermorsen. Maar niet alleen in verkeerde begrippen of in gebrek aan belang stelling bij die autoriteiten, die door de hun verleende macht veel konden verbeteren, schuilt de kwaal alleen. Zij is bovendien te wijten 1°. Aan de elementen, aan wie onderwijs moet worden gegeven en hunne eerste opleiding; 2°. aan onze reglementen 3°. aan het beschikbare materieel; 4°. aan de onderwijzers. 1. De elementenaan ivie onderwijs moet worden gegeven en kunne eerste opleiding. Er zijn zeker weinig legers, waar de elementen, die te zamen de in fanterie moeten vormen, zoo zeer uiteenloopen, zulke heterogene bestanddeelen bevatten, als het Nederlandsch-Iudische leger. Het is dan ook, althans voor mij, niet mogelijk een oordeel te vellen over al de recruten, die bij de depotbataljons tot soldaten gevormd worden. Om voldoende bekend te zijn met de verschillende elementen, zou het natuurlijk een eerste vereischte zijn, dat men ze geruimen tijd Bon pied, bon oeil, bon coup de fusil, tout l'essentiel du soldat est renfermé dans ces trois attributs.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 352