342 observeerde en liefst gediend had bij alle depotbataljons. Ik kan alleen oordeelen over de recruten, die bij het lste depotba taljon opgeleid worden, dat zijn Europeesche en Javaansche, en zal dan ook slechts deze bespreken. De Europeesche recruten, die tegenwoordig naar Nederlandsch- Indië komen, hoewel niet dat geheel vormende ongeveer homogene individuën zooals dat wenschelijk zoude zijn, zijn echter over het alge meen geschikt om tot goede soldaten opgeleid te worden. Weliswaar loopt de leeftijd nog al uiteen, zijn sommigen jonge krachtige mannen, terwijl anderen een ondermijnd lichaam hebben, maar tegenwoordig is het gehalte zooveel beter dan vroeger, dat men dat althans voldoende kan achten. Geheel anders is dit met de Javaansche recruten. Deze laten in alle opzichten veel te wenschen over en voldoen niet aan de eischen die men, vooral met het oog op physiek, aan toekomstige infan teristen moet stellen. In de laatste jaren studeeren faculteit en buitenleden in de oorzaken van beri beri. De een schrijft het toe aan te veel vet, een ander aan gebrek daaraanweer een ander aan gebrek aan vruchten en versche groenteneen vierde aan gezouten vischeen Xde aan gebrek aan ventilatie en de laatste aan overmaat daarvan. Ik schrijf de oorzaak gedeeltelijk toe aan gebrek aan zorg voor de recruteering. Ik doe dit niet, omdat ik bevoegd ben ook te oordeelen, maar ik oordeel op gezag van geneesheeren. Dr. Timmerman zegt in zijne „Handleiding voor gezondheidsleer": „Ieder militair, om het even bij welk wapen hij wordt ingedeeld „en onverschillig of hij vrijwillig of gedwongen in dienst treedt, „moet eene gezonde, sterke lichaamsgesteldheid bezitten, zoodat hij „in staat kan worden geacht, eiken vreemden invloed, die meer be paaldelijk en onvermijdelijk aan zijne nieuwe loopbaan verbonden „is, genoegzaam weerstand te kunnen bieden". Ali Cohen bespreekt deze aangelegenheid ongeveer in dezelfde termen en voegt er bij „wijkt men van dien regel af, dan verkrijgt men een leger, maar „op papier; de stamboeken zijn gevuld, maar de getalsterkte der „korpsen is onvolledig en de hospitalen zijn overvuld." Er gaan tegenwoordig vele stemmen op tot uitbreiding van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 353