343 leger, maar zij weten niet wat zij verlangen. De kracht van een leger zetelt niet in liet aantal maar in de goede hoedanigheden en met het oog daarop doet men oneindig beter op leger verbetering aan te dringen en in de eerste plaats op verbetering van de basis, dat is de recruteering. Zoowel in moreelen als in physieken zin ontbreekt aan onze re- cruten veel. De Europeesche zoowel als de Javaansche recruten missen over het algemeen de eerste opleiding, die de knaap moet ontvangen om goed soldaat te worden. De goede zijde van moreele opleiding is reeds door vele schrijvers betoogd en o. a. op eene zeer logische wijze door den schrijver van Note sur l'instruction des troupes, (Revue Militaire de l'étranger. N°. 406), waarin hij o. a. zegt „La partie la plus importante de l'éducation militaire, repose „sur des assises morales. La guerre soumet le moral du „simple soldat comme l'esprit général de la troupe, aux plus dures épreuves. „Si l'éducation est bonne, elle suscite et développe toutes ces qualités ^morales, ou l'homme va puiser la force réelle qui lui est nécessaire „pour regarder le danger en face, pour supporter les fatigues et les „privations les plus extra-ordinaires, sans affaissement l'honneur, „le sentiment du devoir, la confiance, l'abnégation, l'amour du pays et „l'esprit de corps, la camaraderie." Ook de studie van den Italiaanschen kolonel CorsiDe Veducation morale du soldat (Sc. Mil. 1879) is aan te bevelen, om de moreele hoedanigheden te kennen, die voor den soldaat wenschelijk, ja zelfs vereischten zijn. Wat eigenlijk moreele opleiding is en daarvan eene nauwkeurige defi nitie te geven, is niet mogelijkeerst bij het bestudeeren van dit onder werp, gevoelt men wat het is en ziet men het noodzakelijke er van in. In verschillende tijdschriften oude en hedendaagsche kan men het betoog dier noodzakelijkheid vinden en een bewijs, dat vele mogend heden het inzien, is de moeite, die zij zich geven, zich zoo vroeg mogelijk van de knapen meester te maken. Wat voor het Europeesche element in Indië te doen was, heeft het Gouvernement gedaan, door de oprichting der school te Gombong. Een goed directeur kan daar veel nut stichten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 354