344 Yoor de rest onzer Europeesche recruten zijn wij in dat opzicht onmach tig en moet men in Nederland leeren inzien, dat ouders en vooral de schoolmeester voor een groot gedeelte de toekomst van het leger, dat is van den staat, in handen hebben. Onze Nederlandsche schoolmees ters laten in dat opzicht echter nog al veel te wenschen over. Maar niet alleen de ouders en de onderwijzers der Nederlandsche knapen kunnen veel invloed op de toekomst van het leger uitoefenen, ook voor de Javaansche knapen achten wij dit verre van onmogelijk. In plaats van de recruten te verkrijgen uit het schuim der bevolking, trachte men het betere gedeelte der Javanen over te halen soldaat te worden (celui qui n'est pas digne d'etre citoyen, n'est pas digne d'etre soldat). Waar voor Inlandsch onderwijs groote sommen gelds beschikbaar zijn, daar trachte men ten minste die zoo te besteden, dat zij andere rente afwerpen, dan eene Inlandsche jeu- nesse doréeeven lui en traag als de restdie langzamerhand naarmate hunne behoeften toenemen, een Inlandschen stand zullen scheppen, dien men in Nederland fatsoenlijke armoede pleegt te noemen. Te lui om te werken, maar voldoende ontwikkeld om schoenen, boordjes, horologekettingen, enz. te dragen, ziet men die producten der Indische paedagogie met massa's op bureaux, in dienst bij ambte naren of op kosten der overige Inlanders leven en gaat de Inlandsche ontwikkeling vooruit, maar de landbouw en nijverheid achteruit. Ontbreekt dus moreele opleiding en intellect bij onze recruten ge heel en al, met de physieke opleiding is het helaas niet veel beter gesteld en juist deze zou het gebrek van andere opleiding nog eenigszins kunnen vergoeden, omdat door lichaamsoefening niet al leen de physieke kracht wordt ontwikkeld, maar vooral het moreel stijgt, want bewustzijn van kracht verhoogt het moreel. De gymnastiek, vroeger het voornaamste deel der opvoeding, is in Nederland thans gelukkig weder in de meeste opvoedingswijzen als noodzakelijk onderdeel opgenomen en wordt daar overal van licha melijke opvoeding veel werk gemaakt. In een Nederlandsch werkje Beknopte opvoedkunde van R. Rijken, bldz. 6, lezen wij onder hoofd stuk gymnastiek o. a. „Het doel der gymnastiek is, het lichaam tot een volkomen werk tuig van den geest te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 355