345 „Daartoe moeten die oefeningen vlugheid en kracht ontwikkelen, „zoodat het lichaam in staat is tot alles wat de geest wil uitvoeren. „En zoodra de wil in het geoefende lichaam een vlug en sterk „werktuig gevonden heeft, spiegelt zich het bewustzijn daarvan af in „de fiere houding, in de sierlijkheid en regelmatigheid van alle be wegingen en wekt daardoor den zin voor schoonheid. Door de „veelvuldige beweging en inspanning van alle spieren ontstaat ge wondheid, waarbij de mensch alleen opgeruimd kan zijn en zich „gelukkig kan gevoelen." De zekerheid en vlugheid in alle bewegingen wekken het zelfver trouwen, waardoor de gymnastiek tot zelfstandigheid leidt en zoo voordeelig werkt op de vorming van het karakter. Wanneer zich bijzondere afwijkingen in den groei des lichaams voordoen, dan kunnen die soms weggenomen worden door de lang durige aanwending van bijzonder voor het doel geschikte oefeningen men noemt deze wel heilgymnastiek, beter genees- of herstelgymnas- tiek. De orde, die er bij al de oefeningen in acht genomen wordt en het commando, waarop ze uitgevoerd worden, wekken den zin voor orde en maken het bij de opvoeding zoowel als in het maat schappelijk leven noodzakelijke snel gehoorzamen lichter. Wat de Europeesche recruten betreft, deze zijn in den regel, door den arbeid of het handwerk, dat zij vóór hun indiensttreding verricht hebben, in kracht voldoende ontwikkeld, al hebben zij weinig aan gymnastiek gedaan. De Javaansche recruten, hoewel gewoonlijk regelmatig gebouwd, blijven wat kracht betreft, verre beneden de meest bescheiden eischen. Oefening hebben zij in hunne jeugd niet gekend en in den regel zijn alleen de beenspieren vrij goed ontwikkeld, omdat zij die door vrachten te dragen en loopen het meeste oefenen daarentegen laat de ontwikkeling der armspieren alles te wenschen over. Bij dit gebrek aan physieke ontwikkeling komt nog de om standigheid, dat er op de werving dier recruten óf geen voldoende toezicht bestaat of dat de geneesheeren met die keuring belast niet genoeg rekening houden met de eischen, waaraan een soldaat, maar vooral een infanterist moet voldoen. Een sprekend bewijs daarvan vindt men m. i. in het groot aantal Javanen, die na korten diensttijd afgekeurd worden, en die den Lande op niet weinig uitgaven te staan

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 356