346 komen, daar zij dikwijls voor dien korten diensttijd, ja bij zeer slecht gedrag, nog meer aan onderstand oatvangen, dan het handgeld be draagt, waarvoor zij voor zes jaren aangeworven zijn. Komen daar nu nog bij missives, waarbij aan de keurende geneesheeren door de vingers zien wordt aanbevolen, dan wordt het er natuurlijk niet beter op, en wordt de qualiteit geheel aan de quantiteit opgeofferd- Men krijgt op die wijze geen soldaten, maar levende kapstokken, waaraan nmn wat militaire kleedingstukken en ledergoed hangt, geen infanteristen, maar porte-fusils. In andere legers wordt dan ook aan de werving meer zorg besteed dan bij ons. In Duitschland b. v. zijn aan de keuringscommissiën voor de werving twee stafofficieren toegevoegd, en dat in een leger, waar de officieren van gezondheid vrij wat meer verstand van soldaten hebben en vrij wat meer officier zijn dan bij ons. Een officier van gezondheid kan natuurlijk beoordeelen of de persoon geene kwalen of gebreken heeft en of hij volkomen gezond is, maar in den regel zal hij niet in staat zijn te beoordeelen, of de man geschikt is voor soldaat en vooral niet voor welk wapen de recruut geschikt is. Zijn dus de elementen, aan wie onderwijs moet worden gegeven en hunne eerste opleiding in de burgermaatschappij bij de Javaansche recruren verre van voldoende, de eerste militaire opleiding maakt die gebrekkige opleiding niet goed. Eene opleiding kan men tegenwoordig de oefening, die de Inlander bij de depotbataljons ontvangt, haast niet noemende eisch om soldaten is zoo dringend, dat de recruten in den kortst mogelijken tijd worden afgeëxerceerd en bij de veldbataljons overgaan op een tijdstip, dat zij op den naam van geoefend veldsol- daat nog in de verte geen aanspraak kunnen maken. In Frankrijk maakt men tegenwoordig bezwaren, om in driejaren van een Franschen recruut een soldaat te maken dan weten wij er anders weg mede; in enkele maanden is de Javaan kant en klaar. Het is er dan ook naar. 2°. Onze reglementen. Hoewel ik onder de oorzaken der slechte schietresultaten zeker ook de reglementen raDgschik, zal ik hierin zeer kort zijn, omdat

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 357