24 Bij het uiten van den wensch, om alleen luitenants te detacheeren, had ik mede het oog op het verschil in promotie tot den rang van kapitein bij het Nederlandsche en het Indische leger, een scabreus onderwerp nu en dan in de gesprekken van de kameraden van het Nederlandsche leger. Het is nu omstreeks twee jaren geleden, dat ditzelfde onderwerp van de zijde van een paar officieren van het Nederlandsche leger op zeer afkeurenswaardige wijze in het publiek besproken werd en dat o. a. in het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage een lui tenant zijnen wensch te kennen gaf„dat de Indische officieren bij „het Nederlandsche leger geen inbreuk moesten komen maken op de" „aloude traditie, dat de jongeren door de ouderen worden aangevoerd" een ruwe uitval, die met veel pathos besloten werd met de verwach ting, dat weldra zoude mogen eindigen de tijd, waarin oude luitenants dienst moeten doen onder de bevelen van Indische kapiteins, dienog op de schoolbanken zaten, toen zij oude Heeren reeds brrrrt! het officierszwaard hanteerden. De lezers van dit tijdschrift zullen het zich mogelijkerwijze herin neren, dat de schrijver van dit fraaie epistel destijds van Indische zijde behoorlijk is terechtgewezen. (1) Intusschen vordert de billijkheid hier alleen den ruwen, onkame- raadschappelijken vorm te veroordeelen en niet het wezen der zaak, omdat het niet ontkend mag worden, dat het voor een luitenant van 15 en meer jaren dienst onaangenaam is onder de bevelen van een kapitein van het Indisch leger van jongere anciënniteit te dienen. De bepaling, om uitsluitend luitenants over en weer te detacheeren, van wie te voorzien is, dat zij binnen de vijf eerste jaren geeoe bevordering zullen maken, zoude dus aan de gemoedsbezwaren van de door mij bedoelde luitenants van het Nederlandsche leger alles zins te gemoet komen. Hadden mijne opmerkingen hiervoren betrekking op eeue andere regeling der wederzijdsche detacheering uitsluitend ten aanzien van de Indische officieren in Nederland zooals thans omgekeerd in Indië de van het Nederlandsche leger gedetacheerde officieren (1) Zie nummer 3 van den jaargang 1885.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 35