349 voorbeeldig gediend. (1) Het Duitsche reglement geeft alleen hoofd zaken en hoofdregels aan en treedt weinig in détails; dit is met bedoeling in alle reglementen geschied. Men heeft daar reeds lang erkend, dat het beste middel om officieren te vormen, die steeds hunne kennis vermeerderen, die met genoegen dienen en zich geheel aan hunne plichten wijden, is, hun veel initiatief te laten. De Duitsche officieren bezitten groote vrijheid, hunne denkbeelden over zaken hun vak betreffende mede te deelen. Zij schrijven veel, omdat allen er belang in stellen, wanneer zij iets bijzonders opge merkt hebben, dit, dat in het belang van het leger is, aan hunne ka meraden mede te deelen. Behalve dat het bestaande Yoorschrift betreffende de wapenen en schietoefeningen niet meer op de hoogte van den tegenwoordigen tijd is, is het een chaos, die weinig leidende gedachte bij de samen stelling verraadt. Het heeft niet de minste rekening gehouden met leerlingen en onderwijzers; is daar te uitgebreid voor het doel, hier te veel reglement, te weinig handleiding, terwijl op meest voorkomende fouten en gebreken niet met nadruk de aandacht wordt gevestigd. Waar de gebreken in ons voorschrift zetelen, zal ik niet nader onderzoeken, zij zullen in een nieuw voorschrift zeker verdwenen zijn; alleen wilde ik nog opmerken dat ik het vooral uit een pae- dagogisch oogpunt een uitstekend denkbeeld acht van enkele buiten- landsche commissiën tot herziening van reglementenhet eerste hoofdstuk te doen voorafgaan door een rapport of verslag, bevattende de beschouwingen en argumenten, die der commissie den te volgen weg hebben gewezen, ten einde de onderwijzers volkomen met den geest der voorschriften in wetenschap te stellen. 3°. Het materieel. Uithoofde het onderwijs in de voorbereidende schietoefeningen niet progressief kan zijn, maar jaar in jaar uit repetitie, is de eenige weg om de ambitie bij onderwijzers en leerlingen op te wekken of te behouden, zooveel mogelijk verandering en afwisseling in het materieel te brengen. (1) Alle Duitsche reglementen te zamen tellen 500 bladzijden; de JFransche re glementen daarentegen 2250.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 360