350 Het te gebruiken materieel bij de schietoefeningen staat vermeld in de le afdeeliug, bldz. 71 van het voorschrift. Aan den voet van die bladzijde zie noot (1) vindt meu ook hier weder: Het hier voorbeschrevene betreffende de hoogte en breedte alsmede de beschildering der schijvenmoet nau wkeurig opgevolgd wordenenz. Alsof ze onverbeterlijk zijn! Onze doelen hebben verder het gr oote nadeel, dat zij sedert jaren wellicht eeuwen herwaarts dezelfde en erg onoogelijk zijn, wat op den duur verbazend eentonig is. Zijn die doelen nog eenigszins geschikt voor onderwijs, voor het werkelijk vuren zijn zij onbruik baar en moet men vooral doelen kiezen die meer overeenkomen met die, welke zich in den oorlog voordoen (zie hieroverL'éducation militaire nationale Speet. Mil. 1882). Een gevolg van die eento nigheid is, dat het bij het onderwijs dikwijls blijkt, dat onderwijzers en leerlingen half ingeslapen zijn en dat men aan vele Inlandsche soldaten bijna niets omtrent schieten kan vragen, waarop zij niet roos poetih antwoorden. Verder ontbreken geheel die vele hulpmiddelen, bij andere legers in gebruik, die noodzakelijk zijn om het onderwijs duidelijker te maken en zooveel mogelijk alles aanschouwelijk voor te stellen. Wij dringen te meer aan op vermeerdering van het materieel, omdat wij bij ondervinding weten dat de hersenen der Inlandsche soldaten buitengewoon moeielijk in beweging zijn te brengen, dat via het gehoor zelden iets tot daar doordringt en dat alleen langs hunne oogen het geleerde door de hersenen kan opgenomen worden. Wij verwijzen bovendien dienaangaande slechts naar de methode van Fröbel en de vernuftige wijze, waarop hij de zintuigen der leerlingen weet te oefenen. Onder het materieel rekent ook de richt- of schietbokdezen achten wij onvoldoeude, omdat hij een der voornaamste zaken bij het schieten en richten, dat is de houding benadeelt; wij oordeelen dat een ernstig gebrek en kunnen niet begrijpen dat men niet liever gebruik maakt van eenen richt- of schietbokdie zich naar de grootte van den man regelt (1). Wat mik- en richtpunten betreft, is (1) Schrijver heeft hier vermoedelijk nog den ouden richtbok op het oog. Zou de nieuwe nog niet tot Sumatra's Westkust zijn doorgedrongen? Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 361