351 er blijkbaar geene rekening met optische wetten gehouden, wat o. i. noodzakelijk is, terwijl eindelijk het voorgeschrevene in tarief N°. 46 C, letter P, 27 door den daarmede belasten officier niet behoorlijk kan ten uitvoer gebracht worden, omdat de administratie vermeent in het belang van het land te handelen door bijzonder zuinig met deze uitgaven te zijn uitgaven die zooveel nut voor het leger kunnen hebben en bagatellen zijn vergeleken bij andere, minder nuttige uitgaven, waarbij nog zooveel kan bezuinigd worden. 4°. De onderwijzers. Het eerste onderricht in de voorbereidende schietoefeningen wordt aan de recruten bij de depotbataljons gegeven. Het leger is eene school, waarvan men de depotbataljons als de eerste, de laagste klasse beschouwen kan. De onderwijzers dier klasse zijn de officieren en het kader, bij de depotbataljons ingedeeld; het zal dus niet bewezen behoeven te worden, dat de commandant van zulk een bataljon en die onderwijzers met de meeste zorg gekozen dienen te worden Dit iaat al dadelijk te wenschen over en vindt men, om welke reden weet ik niet, bij de depotbataljons een betrekkelijk groot aantal jonge officieren, dikwijls rechtstreeks uit Europa komende, die voor hunne moeielijke taak natuurlijk niet berekend zijn. Immers kunnen jonge officieren, die bij den aanvang van hunne loopbaan slechts de fondamenten bezitten der kennis, die zij als onder officier verkregen moeten hebben en bovendien geheel onbekend zijn met de taal, waarin zij zich aan de Inlandsche recruten verstaanbaar moeten maken, niet de aangewezene personen zijn om als onderwijzers bij depotbataljons op te treden. Zelfs voor de oudere officieren is het duidelijk dat le premier venu maar niet geschikt is, om dikwijls onder de moeielijkste om standigheden onderwijs te geven. Om van eenen recruut een soldaat te maken, is veel nadenken noodig en kan routine noch inspiratie daartoe voldoende zijn. Daarbij komt dat de militaire onderwijzers bij hunne burgercollega's in vele opzichten in het nadeel zijnde meeste 11 faut savoir pour enseigner. Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 362