352 dezer onderwijzers van beroep verkeeren bij hun onderwijs in gunstiger omstandigheden, hebben in den regel minder leerlingen, geven aan meer bevattelijke individuen les, enz. Het eenige voordeel dat de militaire onderwijzers hebben is de orde en tucht onder hunne leer lingen, die het onderricht zeer bevorderlijk zijn. Om onderwijs te geven, is noodig: a. Dat men geheel vertrouwd is met het onderwerpdat men be handelen moet. Indien men veronderstelt, dat alle officieren hunne reglementen goed kennen en omtrent alle te behandelen onderwerpen met de voorschriften en bepalingen dienaangaande bekend zijndan nog vermeen ik te mogen beweren, dat dit nog lang niet voldoende is Behalve de volledige kennis der reglementen moet de onder wij zei- zoodanig zijn vak bestudeeren en door studiën over de verschil lende onderdeelen daarvan eene zoo uitgebreide kennis verkrijgen, dat hij oneindig meer weet dan voor het onderwijs stipt noodzakelijk is. En juist die vakstudie laat veel te wenschen over. Er zijn natuurlijk officieren die werken, maar dikwijls in minder goede richting; jonge officieren, die voor hun vak nog alles te leeren hebben, moeten dadelijk naar de krijgsschool, bij de topographische opname, triangulatie, enz.; studereen om goed troepenofficier te wor den, schijnt minder noodig te zijn en ik zou bijna gelooven, dat onze officieren te veel rekening houden met de weinige ontwikkeling hun ner leerlingenbij meer ontwikkelden is de onderwijzer wel verplicht veel te studeereu, indien hij zijn prestige ten minste op prijs stelt. De kolonel Kaulbars wijst, over de Duitsche recruten sprekende, te recht op den invloed, dien zij op de officieren met het oog op vakkennis hebben. „Au contact de ces jeunes gens instruits, les autres se dégrossis- „sent et l'instruction de la masse s'en trouve grandement facilitée; „maïs le plus heureux résultat de leur influence est de forcer tous les officiers et en gènéral tous les chefsa se maintenir constamment a jjUn niveau correspondant a leur role et a leur situation j chacun d eux „comprend en effet qu'il ne peut instruire et diriger ses hommes que „s'il leur en impose par ses connaissances, ses qualites et, en un mot, „sa valeur personnelle. II faut que les soldats voient en lui quelque

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 363