354 Ik verlang niet van de officieren dat zij psychologie (de weten schap, waarop de paedagogie berust) volledig kennen, dat zij in één woord paedagogen worden en eene volledige studie van Sokrates, Rabelais, Bacon, Pestalozzi, Commeni, Fröbel, enz. gemaakt hebben, maar onderwijzers moeten minstens de grondbeginselen van dat vak kennen en hierin faalt in de eerste plaats de opleiding onzer offi cieren. Aan mannen, die zooveel onderwijs geven, soms uitsluitend aan onder wijs-inrichtingen dienst doenmag men wel eenige eischen dienaangaande stellenmaar tot heden bestaat daarvan niets. En wat moet de paedagogie dan aan de militaire onderwijzers leeren? Ik antwoord: de middelen, waardoor en vooral de methode, waarop zij op de beste wijze de onderwerpen aan hunne leerlingen begrij pelijk kunnen maken. En wat is nu methode? „Alle onderwijs," zegt dr. Friedrich Dittes, „is of formeel of materieel. „Indien de inhoud der medegedeelde stof op den voorgrond geplaatst „wordt, noemt men het onderwijs materieel. Maar als men den „invloed bedoelt, dien het opvatten en het aanleeren van die leerstof „op de geestvermogens van den leerling uitoefent, dan wordt het „onderwijs formeel genoemd. „Bij de volledige behandeling der paedagogie is men veelal gewoon, „het tweede hoofddeel der wetenschap onderwijsleer of didaktika te „noemen. Men verdeelt die dan in twee hoofddeelen, de algemeene „didaktika en de bijzondere didaktika of methode. Methode is de „wetenschap van en de kunst om iets behoorlijk uit te oefenen, „d. i. in practijk te brengende regelmatige wijze om iets te ver dichten." „La méthode est le chernin le plus direct et le plus sur pour „arriver a communiquer une vérité," zegt Rousselot. „Celui qui en- „seigne doit avant tout adopter une méthode." Er zijn vele soorten van methodes en welke men gebruikt, zal vrij onverschillig zijn; zoodra hij zich het doel steeds voor oogen stelt, het onderwerp geheel machtig is, zal de officier-onderwijzer intelligent genoeg zijn, om de middelen te vinden, die tot ontwikkeling van zijne leerlingen moet leiden. Het ligt intusschen geheel buiten ons

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 365