355 bestek eene verhandeling over paedagogie te leveren en hebben wij alleen maar onder de aandacht der lezers willen brengen, dat wij officieren daarin te kort komen. Wilt gij bewijzen, ga dan de diensten dat zijn oefeningen en onderwijs na en gij zult overal opleiding vinden, zoo mechanisch, automatisch mogelijk, waarbij men wel al den tijd van onderwijzer en leerlingen in beslag neemt, maar aan het resultaat en de wijze van onderricht minder de aandacht schenkt. Vooral met het oog op de opleiding der Javaansche recruten en soldaten heeft men het hierin ver gebracht; dagelijks oefeningen en theorieën; onderwijzers zoowel als de leerlingen vinden die oefeningen buitengewoon vervelend, terwijl de soldaten niets van die oefeningen profiteeren. Zulk onderwijs verraadt gebrek aan oordeel en methode. Hier rukt een officier uit, tot het schatten van afstandende troep wordt afgedeeld, eenige afstanden uitgezet, eenige malen ge vraagd kowee bebrapa? en daarmede is de oefening afgeloopen. Theorie over het competeerende Koppi bebrapa Ampat lot. Bras bebrapa Anam os satengah, enz. Theorie over eerbewijzen, krijgstucht, geweer, voorbereidende schietoefeningen, enz., enz. geschieden in denzelfden geest. Een man heeft geen denkbeeld van Nederlandsche maten en gewichten, toch kan hij als een béo vertellen hoeveel het geweer weegt en hoe lang het ishij heeft nog nooit kwasten, kragen, enz. gezien, toch weet hij reeds wat een kolonel is. Hij kent geen cijfers, heeft die nooit geleerd, en toch commandeert de compagniescom mandant op 600 passen aan en moet de man de vizierklep weten te stellen. Wij mogen dat immers geen onderwijs noemen, waarvan wij vruchten mogen verwachten? Wij schatten de ontwikkeling van den Inlandschen recruut veel te hoog en toch moeten wij bij eenig nadenken tot de overtuiging komen, dat alles wat men den Inlandschen recruut leert, ongeveer Hebreeuwsch voor hem is. Wij weten immers, dat zij bijna alle opvoeding missen en dat niemand zich ooit de moeite heeft gegeven hun iets te leeren bij zulke individuën is het eenvoudigste belangrijk en moet men zich

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 366