356 vooral wachten dat men bij zijn onderwijs de basis niet lichtvaardig als bekend aanneemt. Wij hebben de ondervinding, dat het onderwijs, zooals het nu is, weinig vruchten draagt en dat dikwijls maanden besteed worden aan onderwerpen, waaromtrent een goed onderwijzer in hetzelfde aantal dagen betere resultaten zou verkrijgen. Zonder in paedagogische werken te studeeren, ter verkrijging van vaardigheid en tact om onderwijs te geven, kan men langs practischen weg zeer goed leeren inzien, op welke wijze men les moet geven. Yoor de voorbereidende schietoefeningen is daartoe aan te bevelen eens kennis te nemen van het werkje„Anleitung zum Unterricht „der Rekruten im Schiessen." Studie über die einschlagigen Pa- ragraphen der Schieszinstruction van R. Freih. v. Lichten- stein München bei R. Oldenborgeveneens voor verschillende onderwerpen, het zoo zaakkundig geschreven handboekje van Yon Dossow. In de garnizoensbibliotheek vindt men niets over paedagogie, maar wel een werkje van den Duitschen luitenant M. VonHartung: „Instruction der Rekruten bei der Infanterie in Fragen und Ant- „worten", waardoor men kan leeren inzien op welke wijze men den soldaat onderricht moet geven. Het is te bejammeren, dat de schrij ver de theorie over voorbereidende schietoefeningen daarin niet be- haudeld heeft, doch het zal den officier niet moeielijk vallen, op derge lijke wijze in logische volgorde vragen en antwoorden samen te stellen. Met het oog op de onderwijzers iu het schieten zou de meest ge- wenschte verbetering eene schietschool zijn; de Minister van Koloniën schijnt dit echter van weinig belang te achten of van meening te zijn, dat er te groote bezwaren en kosten aan zijn verbonden en heeft den maatregel getroffen, gedetacheerde of met verlof gaande officieren zoo mogelijk de lessen aan de Schietschool te 's Gravenhage te doen bij wonen; hiermede is echter in het groote gemis eener schietschool in Indië niet voorzien. 1°. Hebben de jonge officieren in de eerste plaats onderricht noodig en deze gaan in den regel niet met verlof 2°. Onderofficieren hebben eveneens het onderwijs aan eene schietschool noodig 3°. Aan eene Nederlandsche schietschool kan men moeielijk leeren, wat de beste methode is om aan Inlanders het schieten te onderwijzen

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 367