ERVARINGEN VAN EEN POSTCOMMANDANT OMTRENT BERI-BERL Het zal wel niet noodig zijn nogmaals er over uit te wijden, hoe de beri-beri in den laatsten tijd zulk een geduchte vijand van ons leger is geworden, dat zij elkeen, die tot het leger behoort of voor de belangen daarvan hart heeft, met schrik vervult, zoodat alles wat over die ziekte openbaar wordt gemaakt met graagte wordt ter hand genomen, omdat het wellicht kan leiden tot het ontstaan van een weinig nieuw licht over haar nog altijd raadselachtig optreden. In weinige, wellicht in geene enkele andere betrekking, is een officier zoo goed in de gelegenheid, om verschillende zaken van practischen aard nauwkeurig te kunnen nagaan, dan in de functie van commandant van een kleinen post, waar hij persoonlijk tot in de geringste bijzonderheden dagelijks met alles bekend raakt, en, zoo het hem niet aan ambitie ontbreekt, veel kan opmerken, dat aan anderen, bij een grooten troep dienende, licht ontgaat. Schrijver dezes heeft een detachement onder zijne bevelen, waarbij na een jarenlang zeer bevredigenden gezondheidstoestand, plotseling de beri-beri uitbrak; eerst een aantal manschappen aantastte, die kort geleden op den post geplaatst waren, daarna ook de andere man schappen, die steeds gezond geweest waren en waaronder een groot gedeelte jonge en sterke soldaten, en vervolgens zoodanig woedde, dat binnen zes maanden tijds, op enkele manschappen na, het ge- heele detachement tweemaal verwisseld is moeten worden. Het is dus begrijpelijk dat, behalve de gewone belangstelling in de zaak, wij ons meer bepaaldelijk daarmede inlieten en met de meeste at tentie alle bijzonderheden nagingen, in de hoop wellicht het een of ander op te merken, dat bijzonderen invloed op den voortgang en de uitbreiding der ziekte kan hebben, om naar aanleiding daarvan preventieve maatregelen te kunnen nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 369