25 sedert vele jaren door het Legerbestuur in de gelegenheid worden gesteld, om van hunne detacheering het meeste profijt te trekken, daarin is dunkt mij geene betere voorziening wenschelijk of noodig. Aan tal van bij het Indisch leger gedetacheerde officieren toch wer den op de meest welwillende wijze verzoeken van overplaatsing toe gewezen, om den archipel te leeren kennen en Iudische land- en vol kenkunde op te doen en ten overvloede zijn herhaaldelijk officieren van het Nederlandsche leger in benijdbare speciale betrekkingen al hier geplaatst geweest. Deze bijzonderheid mag worden gereleveerd, omdat de reciprociteit van dien maatregel vooralsnog niet in Nederland te aanschouwen is. Een kapitein van het Indisch leger, gedurende zijne detacheering b. v. eene enkele maal bij het regiment grenadiers en jagers te plaatsen of een luitenant tot bataljonsadjudant te benoemen, wordt in Nederland eenvoudig voor hersenschimmig gehouden. Het allermeeste, dat de officieren van het Indisch leger aan gene zijde van den Oceaan durven wenschen, bepaalt zich dan ook slechts 'tot de hiervoren ruim besproken binnentijdsche detacheeringen bij de verschillende inrichtingen van het Nederlandsche leger een wensch, welke ondanks de herhaaldelijk daartoe gedane verzoeken van de zij de van vele Indische officieren, zelden of nimmer is verwezenlijkt geworden. Er is meer. De door de bij het Nederlandsche leger gedetacheerde Indische officieren gedane verzoeken om plaatsing bij eenige inrichting van het leger, welke verzoeken alleen voortsproten uit zucht, om die detacheering vruchten te doen dragen, zijn herhaalde malen euvel op genomen alsof het den verzoekers slechts te doen ware, om louter ■voor hun genoegen als trekvogels successievelijk naar Dordrecht (pon tonniers), Utrecht (genietroepen), Den Haag (schietschool) en Delft (draagbare wapenen) te reizen. Men zag daarbij over het hoofd, dat de inwilliging van die ver zoeken, voor zoover deze althans van de zijde van gehuwde officie ren kwamen, gepaard ging met vrij groote geldelijke opofferingen, zonder dat de Staat daartoe te lenigen had. Als merkwaardige bijdrage kan vermeld worden, dat eene detachee ring voor den tijd van 1 of 2 maanden bij de Normaal-schietschool

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 36