859 Met gretigheid grepen wij dan ook naai' het in dit tijdschrift voorkomend artikel van Aquila, dat volgens zijn opschrift zooveel beloofde. Hoe teleurgesteld echter waren wij na de lezing. Aan vankelijk maakte zich een gevoel van misnoegen van ons meester, over de wijze waarop gesproken wordt over alles wat anderen heb ben gezegd of geschreven over die ziekte, vooral over de wijze, waarop Aquila zich in eene noot over het bekende artikel in dit tijdschrift van den majoor Braun uitlaat, blijkbaar geërgerd, dat ook een leek over zulke zaken durft medepraten. Een ieder geeft naar beste weten, wat hij heeft opgemerkt en dei- aandacht waardig keurt, trekt zijne conclusies daaruit en deelt die aan anderen mede, 0111 wellicht daardoor eenig nut te stichtenblijkt latèr dat de door hem aanbevolen maatregelen niet het gewenschte resultaat hebben, welnu dan hebben zij toch minstens dat nut ge daan, dat er de aandacht op werd gevestigd, zoodat men dan weet, dat van die maatregelen niet zooveel te verwachten is, als men eerst meende. Zoo moet het zijn en zoo zal het ook wel steeds blijven, zoodra het een onopgelost vraagstuk betreft, dat van zooveel belang is en stof levert tot de meest uiteenloopende gissingen. Zoolang bij de geneeskundige faculteit de ziekte nog zoo weinig bekend is, zij nog geene voldoende middelen tot bestrijding aan de hand heeft gegeven, blijve het een ieder geoorloofd zijne ondervinding, zijne opmerkingen en gevolgtrekkingen mede te deelen. Meent een ander, dat deze niet juist zijn en gelooft hij iets beter te weten, zoo geve hij dat, wederlegge het andere, doch veroordeele niet kortweg alles, terwijl nog bewezen moet worden dat zijne bewering de juiste is. Aquila is tot de vaste overtuiging gekomen, dat de beri-beri een infectie-ziekte is en wij gelooven dat gaarne, ja! zijn er haast even zeer van overtuigd als hij zelf. Het kan wel niet anders; het is de eenige hypothese, die steek houdt; trouwens in den laatsten tijd kwamen reeds velen, evenals wij zelf ook, langzamerhand tot die conclusie. Toch bleef zij ook niet onbestreden. In Ho. 8 van dit tijdschrift komt onder anderen in de Yaria eene korte aanteekening voor omtrent een opstel in de Soerabaia-courant van Dr. Schneider over beri-beri, waarvan de conclusie luidt, dat: 1°. wanverhouding van arbeid en voeding;

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 370