360 2°. gure wind en vochtig weer de oorzaken zijn der ziekte 3°. dat beri-beri geene infectie-ziekte is. Het zij ons vergund hieromtrent uit onze ondervinding de volgen de toelichting te geven Wanverhouding van arbeid en voeding treft men in geheel Indië wellicht nergens meer aan dan bij de arbeiders in de tinmijnen op Bankabij zeer slechten kost, aanmerkelijk minder dan dien der- dwangarbeiders, verrichten zij dagelijks, onafgebroken, zwaren arbeid in alle mogelijke weer, bij guren wind en regen, en met de voeten meestal in het water loopende. Toch heeft zich de beri-beri nu en dan in enkele districten in de laatste jaren vertoond en is weer ver dwenen, terwijl de personen vrij onveranderd in den boven omschre ven toestand bleven verkeeren, vele jaren vóór en ook na die, waarin de beri-beri in die mijnen woedde. Onder de bezetting te Blinjoe brak de beri-beri uit en heeft daar epidemisch gewoed in October 1885 in een tijd van bijzondere, onge kend lang aanhoudende droogte, zoo zelfs dat bijna geen drinkwater meer verkrijgbaar was; van guren wind of vochtig weer was geen sprake, de voeding was bepaald goed en ruim en de verrichte arbeid niet meer dan anders en volstrekt niet vermoeiend, integendeel werd op aanbeveling van den gewestelijken militairen commandant toen veel minder dienst gedaan en vermoeiende marschen in 't geheel niet uitgevoerd. De ziekte is eerst begonnen met eenige oudjes, die pas van elders waren gekomen en vroeger reeds beri-beri hadden gehad. Al nemen wij echter ook met Aquila als zeker aan, dat de beri- beri eene besmettelijke ziekte is, dat haar ontstaan niet anders kan verklaard worden dan door infectie, en dat de door hem aangeprezene middelen van isoleering en desinfectie de beste en meest afdoende zijn, om de uitbreiding der ziekte te bedwingen, en al gelooven wij ook dat wanverhouding van arbeid en voeding, gure winden, vochtig weer en dergelijke invloeden nimmer de oorzaken der ziekte kunnen zijn, dan kan ons dat toch niet van het geloof afbrengen, dat op die uitbreiding de~ genoemde omstandigheden toch wel degelijk invloed zullen uitoefenen. De apodictische bewering, door Aquila op bladzijde 582 geuit, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 371