363 „Dikwijls breekt beri-beri in een garnizoen uit en verdwijnt weer, enz." Een voorbeeld van het tegenovergestelde uit onze directe omgeving zij hierbij aangehaald. Bij de tinmijnen op Banka is bij herhaling in verschillende districtenin verschillende jarenonder de mijnwerkers de beri-beri epidemisch voorgekomen, heeft telkens veel offers geëischt, is nimmer met isoleering of ontsmetting bestreden, en toch is de ziekte telkens weer verdwenen. Van het artikel van Aquila afstappende, willen wij nog mede- deelen, wat door ons persoonlijk betrekkelijk den invloed van koude, vochtige nachtlucht op de beri-beri is opgemerkt. Zooals boven reeds gezegdhad bij het detachement onder onze bevelen jarenlang een gunstige gezondheidstoestand geheerscht, toen plotseling de beri-beri onder de manschappen uitbrak en vreeselijk woed de. Wij gelooven thans, dat de oorzaak daarvan geweest is, dat enkele manschappendie pas van elders waren gekomende ziekte hebben medegebracht (onder de eerst aangetasten waren voor een groot gedeelte manschappen, die vroeger de beri-beri reeds gehad hadden) en 'dat zoodoende de besmetting is voortgebracht. Destijds echter dach ten wij dit nog niet. Vóór dien tijd waren wij nooit in de gelegen heid geweest, om meer speciaal op die ziekte te lettenen hadden alleen gehoord en gelezen wat toen meer algemeen bekend was en als de vermoedelijke oorzaak werd aangemerkt. Zooals wel van zelf spreekt, werden wij door die omstandigheden er toe gebracht meer speciaal op de vermeende oorzaken te letten. Maar niets was in de levenswijze, logies, enz. ten nadeele veranderd. De voeding was goed, de huisvesting evenals altijd; van vochtigen grond was geen sprakede kazerne stond op steenen neuten, de houten vloer werd dus van onderen geventileerd en de grond er onder was zeer droog (het was juist een bijzonder langdurige droge tijd geweest en de kazerne staat in eene benting, hoog gelegen). Nadeelige uitwaseming van den grond kon dus de oorzaak niet zijn (één jaar ongeveer vroeger had aan de aarden wallen der redoute beduidend grondverzet plaats zonder het minste nadeel aan den gezondheidstoestand toe te brengen), de grond is ook droog en hard, van miasmen kon dus geen sprake zijn. Kortom alles was nauw-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 374