365 Van de door de ziekte aangetaste manschappen hadden degenen, die reeds sedert lang op den post waren, waaronder het meerendeel jonge krachtige menschen (degenen dus die niet de besmetting had den aangebracht, doch waarschijnlijk de ziekte van de nieuw aan- gekomenen hadden overgeërfd), bijna uitsluitend op plaatsen gele gen, waar zij sterk van de nachtelijke invloeden hadden kunnen genieten naast de groote ingangsdeur, die steeds had opengestaan, daar tegenover en onder ramen, die ook hadden opengestaan en dit in tegenstelling met die personen, die in warme en beschutte gedeelten of hoekjes hadden gelegen en van de beri-beri verschoond bleven. Bovendien merke men wel op, dat de tijd, waarin de meeste zieken voorkwamen een tijd van bijzonder lange droogte en ondraaglijke warmte was, ten gevolge waarvan de manschappen, die op wacht waren, zich meer dan anders aan de schadelijke nachtelijke uit waseming zullen hebben blootgesteld. In een rapport ter zake aan den gewestelijken militairen commandant schreven wij dan ook onder meer, dat wij tot de overtuiging waren gekomen, dat, behalve misschien vele andere oorzaken, de invloed van de vochtige nachtlucht een der oorzaken van de epidemie hier moest zijn. Thans zouden wij schrijven niet een van de oorzaken dei- ziekte, doch zeer zeker eene omstandigheid, die hare uitbreiding bevorderd moet hebben. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat wij maatregelen namen, om den door ons schadelijk geachten invloed van de nachtlucht zoo veel doenlijk te verminderen en last gaven des nachts de ramen en deuren te sluiten, streng tegen te gaan dat personen zich des nachts buiten de kamer onder de corridors te slapen legden en de manschappen vermaanden, in de bestrijding van dien invloed mede te werken. Sedert is de ziekte aanmerkelijk verminderd. Wel komen nog gevallen van beri-beri voor, doch in geen vergelijk met voor een zes maanden geleden. En als men daarbij in aanmerking neemt, dat vrij wel het grootste gedeelte van de troepen op Banka, en bijgevolg van de be zetting der posten, de beri-beri gehad heeft of er van suspect is, dan heeft een dergelijke uitkomst te meer waarde. Al is het met zulk een personeel moeielijk om proeven te nemen

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 376