DE FRANSCHE BERG-ARTILLERIE IN ALGERIË. (met eene plaat) Gedurende mijn verblijf aan de krijgsschool in Nederland werd mij o. m. opgedragen eene voordracht te houden over het Fransche bergmaterieel van 80 mM. Na mijne terugkomst in Indië stelde de Redactie van het Ind. Mil. Tijdschrift mij voor deze voordracht, welke later ook schriftelijk was ingediend, ter opneming in dat tijd schrift af te staan. Ik had tegen deze uitnoodiging geene andere bedenking dan dat ik mij, overeenkomstig de gedane opdracht, niet in eene uitvoerige beschrijving van het sluitstuk van den vuurmond en van de munitie had begeven, zoodat wellicht sommigen mij van onvolledigheid zouden kunnen beschuldigen. Toen de Redactie hierop echter antwoordde dat zij de mededeelingen omtrent de munitie zoude aanvullen, terwijl eene gedetailleerde beschrijving van sluitstuk en buizen, als meer in een vaktijdschrift behoorend, niet op bijzonderen prijs werd gesteld, maar juist de beschrijving van de algemeene in richting van het materieel, de organisatie, het vervoer en de uitwer king der batterijen, waarvan ik meer bijzonder mijn werk had ge maakt, van belang werd geacht, had ik ook verder tegen de plaat sing van mijn opstel geene bedenking en laat het dus, slechts een weinig gewijzigd, hieronder volgen. De door mij bij de samenstelling gebezigde bronnen zijn: H. Plessix, Manuel complet d'Artillerie1883. Mittheilungen ueber Gegenstande des Artillerie- und Genie-wesens. Jahrgang 1883. Aide-mémoire a l'usage des officiers d' artillerie. Bulletin de la Réunion des officiers du 15 Septembre 1883. In het jaar 1881 werd het oude Fransche berggeschut, een ge trokken bronzen voorlader „le canon de 4 de montagne" model 1858,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 379