26 aan den betrokken officier eene toelage van 14 gulden geeft en dat derhalve een gehuwd officier, die voor dien korten tijd zijn gezin bij wijze van zuinigheidsmaatregel in zijn garnizoen achterlaat, voor het geval staat, om gedurende zijnen detacheeringstijd te 's Hage van f 14 te moeten leven. Zoo'n detacheering voor den tijd van eene maand kost den gehuw den officier van het Indisch leger dan ook minstens f 75 extra uitgaven, van het Indisch leger zeg ik, omdat de Minister van Oor log bepaald heeft, dat aan een officier van het Nederlandsche leger, die tijdelijk te 's Hage dienst doet, wèl doch aan een officier van het Indisch leger geen residentietoelage zal gegeven worden. Het gevolg van deze beslissing is, dat de bij de schietschool gedetacheerde officier bijaldien hij van het Nederlandsche leger is iedere maand eene toelage van ruim f 16 ontvangt, wel ke de Indische officier derft. Het zij daarom nog eens herhaald, dat al die detacheeringen in den boezem van het Nederlandsche leger welke bepaaldelijk noo- dig zijn, om de detacheering voor den tijd van vijf jaren vruchten te doen dragen den betrokken officier, zoo hij gehuwd is, op veel uitgaven te staan komen en dat ook met het oog hierop het wensche- lijk is de detacheering van uit Indië naar Nederland te beperken tot Mongehuwdeofficieren, dewijl deze zich zonder geldelijke beteekenis gemakkelijk van het eene garnizoen naar het andere verplaatsen. De gehuwde Indische officier, die lust heeft in eene detacheering voor den tijd van vijf jaren naar Nederland en wien het ernst is, om tot vermeerdering zijner militaire kennis met dat vijfjarig tijdvak te woekeren, wete dus wel, dat van hem vele financieele opof feringen zullen worden gevraagd, welke voor het traktement, dat hij aldaar geniet, op verre na niet te dragen zijn. Wanneer hij dus geen spaarpot uit Indië medeneemt, is het voor hem beter, om niet gedetacheerd te worden. Van de stelling uitgaande, dat in den tegenwoordig berooiden toestand van 's Lands schatkist iedere hoogere uitgaaf dient be streden te worden, wanneer die uitgaaf niet zeer urgent is, valt nog een enkel woord te zeggen over de gratificatie van f 1000, welke

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 37