371 Voor eene uitvoerige beschrijving dezer sluitwijze wordt verwezen naar de artilleristische leerboeken (zie b. v. Yan Pesch, Artillerie, Techniek, hoofdstuk III, blz. 94 97 en Hojel, Artillerie, hoofdstuk II, blz. 89 en 90). Als eene bijzonderheid wordt hier slechts vermeld, dat de gasafsluiting verkregen wordt door een ringvormigen koek van vet en asbest, die besloten is in een omhulsel van linnen, vastgehouden tusschen schotelvormige tinnen platen, en voor en achter door ringen van messing beschermd. Bij het schot wordt deze gasafsluiter in een en tegen de wanden der kamer geperst (systeem „De Bange"). Het zundgat is in de richting der zieleas aangebracht. De opzet bestaat uit een driekante prismatische metalen staaf (fig. 2), aan alle zijden van een verdeeling loorzien, op de rechter zijde de opzethoogten voor de verschillende afstanden tot 4000 M., links eene verdeeling in (165) ml. met aanduiding der noodige correctie voor de derivatie en op de derde zijde eindelijk eene ver deeling in graden en halve graden, tevens de vluchttijden aanwijzende. De bovenzijde is vlak bijgewerkt en grijpt in de sleuf van een horizontaal metalen staafje, dat tot correctie van de derivatie dient. Dit horizontale staafje wordt zonder eenige schroef met de hand op de juiste plaats gesteld, terwijl twee messingen nokjes, door middel van stiften aan de uiteinden der gleuf bevestigd, het te ver uitschuiven beletten. Aan de bovenzijde bevindt zich een vizierkeep en ooggaatje, waarvan het middelpunt het eerste punt der vizierlijn vormt, en vau onder een verdeeling in mM., rechts tot 30 mM. van het nulpunt en naar links tot 10. Verder is een metalen schuif of looper (fig. 3) langs de opzetstang verplaatsbaardeze kan door een klem- schroef a aan de opzetstang verbonden worden en dient om de laatste de vereischte hoogte te geven, waarvoor twee gleuven zijn aangebracht, waardoor de opzetschalen zichtbaar zijn. Bij plaatsing van den opzet in het daartoe bestemde kanaal in het rechteroor van den „frette de culasse" blijft de looper op den bovenrand daarvan rusten. De affuit. De oorspronkelijk bij dezen vuurmond behoorende affuit „affut „modèle 1878" bleek voor het groote kaliber en een lading van 400

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 382