372 G. te zwak te zijn en sloeg bij het vuren geregeld om. Zij werd dientengevolge in 1881 vervangen door een andere affuit, „affut de mon- „tagne de 80, modèle 1880 (systeme de Lahitolle) van ongeveei gelijke constructie, waarbij de staart langer was en remtoestellen wa ren aangebracht. Daar echter het langer maken van den staart overschrijding van het maximum der belasting van het muildier, dat de affuit dragen moest, zou ten gevolge hebben gehad, heeft men die verlenging gezocht en verkregen door een afzonderlijk stuk „rallonge „de flèche", dat tot verlengstuk dient, en waardoor het tevens mogelijk werd de oude affuiten, model 1878, in nieuwe model 1880 te ver anderen. Uit het voorgaande blijkt dus reeds van zelf, dat de affuit, die geheel van staal is, uit twee afzonderlijke deelen bestaat, die naar willekeur verbonden en weder gescheiden kunnen worden. Deze deelen zijn 1°. het affuitlijf met raderen en remtoestel, en 2°. het verlengstuk van den staart. Het affuitlijf (fig. 4) bestaat uit twee stalen zijwangen A, die door middel van bouten en platen met elkander verbonden zijn. Yóór de as heeft men de frontverbindingsplaat en het voorkalf; terwijl achter de as het stelkalf, 2 middenkalven, het staartkalt en een opengewerkte bovenplaat aangetroffen worden. Het ondereinde van den staart is aan weerszijden nog door een ijzeren plaat W versterkt en het geheel verbonden door een bout, waarvan de uiteinden eenigszins uitsteken; dit dient ter bevestiging van het verlengstuk. Aan het vooreinde vindt men de tappannen met tap- dekplaten, die evenals de asstroppen met opsluitijzers van brons en ieder door vier schroeven met de zijwanden verbonden zijn. De op sluitijzers zijn vastgeschroefd, terwijl de tapdekplaten aan de voorzijde scharnieren en aan de achterzijde op een nok met gat en spie worden bevestigd. Tusschen de beide zijwangen is, ter plaatse van het stelkalf, het richttoestel aangebracht. Het bestaat uit een stelschroef, die in een stelschroefmoer past, aan wier buitenzijde tanden zijn aangebracht, die in een horizontale schroef zonder eind vatten, Door middel van een draaiwiel, aan de linkerzijde der affuit, wordt de schroef zonder

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 383