374 wordt voorkomen, door vast op de as bevestigde achter-asschijven „rondelies d'épaulement." De naaf van het rad bevindt zich dus als 't ware tusschen twee evenwijdige vlakken, waarvan het eene (binnen- vlak remmoer) dichter bij het andere gebracht kan worden. Om dus het rad het draaien te beletten, behoeft men slechts met kracht het remtoestel aan te schroeven. Hiertoe bevinden zich aan beide uit einden der remschroef gaten, waarin een hefboom wordt gestoken brengt men nu met kracht het andere uiteinde van dien hefboom naar achter, dan wordt de rem aangedraaid. Het verlengstuk van den staart „rallonge de flèche" (fig. 5) be staat uit een stuk staalplaat, waarvan de kanten warm op een vorm zijn omgelegd. Inwendig is aan beide zijwanden vooraan eene sleuf of uitholling uitgespaard, waardoor het over de uiteinden van den bout, aan het achtereinde van het affuitlijf kan heenglijden. Aan de bovenvoorzijde is de opening, waarin de bij het affuitlijf bespro ken nok bij de vereeniging moet vatten. Om die vereeniging ge makkelijk te doen plaats hebben, zijn, evenals bij het affuitlijf, twee handvatten aangebracht. Aan het achtereinde is een haak, die in de U-vormige uitholling aan de steunplaat der lamoen grijpt, terwijl geheel aan het uiteinde het oogbeslag wordt aangetroffen, waarin een handvat, dat dient om zijwaartsche verplaatsingen bij het richten gemakkelijk te maken. Evenals bij het affuitlijf is de bovenzijde open bewerkt, om daardoor bij voldoende stevigheid een minimum van gewicht te verkrijgen. Per vuurmond worden meegevoerd één wisscher tevens aanzetter, twee hefboomen voor de rem en twee handspaken. Aan de affuit zijn hiervoor, behalve de noodige sjorhaken voor het vervoer op muil dieren, de noodige haken aangebracht, zoodat, zooals uit fig. 4 blijkt, de wisscher rechts, aan weerszijden één hefboom voor de rem en van onder de handspaken komen. Het gewicht van de geheele affuit met raderen en rem bedraagt 175 KG., terwijl de hoogte 0.758 M. is. De opzet, het quadrant, enz. worden in het straks te vermelden instrumentenkistje geborgen. De lamoen. Alhoewel het vervoer op muildieren regel is, kan het kanon door

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 385