376 geverfd. Inwendig bevat de granaatkartets 93 gegoten ijzeren kogels, in 11 lagen zoodanig op elkaar gestapeld, dat in het midden eene cylindervormige ruimte overblijft voor de springlading. De kogels der eerste laag van onderen en der beide bovenlagen hebben een bijzonderen vorm, de overigen zijn nagenoeg rond. Het totaal gewicht der kogels is 1.83 KG. de springlading bedraagt 0.15 KG. buskruit. De gevulde granaatkartets met buis weegt 5.45 KG. De kartets (tig. 8) bestaat uit eene zinken bus, met bodem en deksel van hetzelfde metaal. Onder aan den bodem bevindt zich een houten schijf met een handvatsel van ijzerdraad Zij bevat 85 hardlooden kogels van 20 mM. middellijn en 44 grammen gewicht, in 9 lagen opgestapeld en met zwavel vastgezet. Het gewicht dei- kartets is 5.55 KG. De granaten zijn voorzien van eene gewone schokbuis. Met de granaten zal ook deze buis voor het berggeschut vervallen. De granaatkartetsen hebben eene dubbel werkende buis. Er bestaat slechts ééne soort van kardoezen, met een buskruit- lading van 0.4 KG. grofkorrelig buskruit, in een zak van kardoes zijde besloten. De munitiekistjessmidseenz. De munitie van het berggeschut wordt vervoerd in lange smalle kistjes, „caisses de montagne" genaamd. Deze kistjes zijn van hout, met ijzer beslagen en hebben een openslaand deksel, dat met hengsel en knevel gesloten wordt. Uitwendig zijn zij van handvatten voorzien om ze te dragen en van ringen om ze op de draagbokkeu te kunnen bevestigen. Inwendig zijn zij in de lengte door 4 tusschenschotten in 5 vakken verdeeld. In elk der beide uiterste vakken worden 3 projectielen geplaatst, 2 granaten en 1 granaatkartets (de laatsten tegen de binnenschotten), terwijl het middelste vak bestemd is voor eene kartets, met het deksel naar beneden. De beide andere vakken dienen, de linker tot berging van 4 en de rechter van 3 kardoezen bovendien is in dit laatste vak nog een dwarsschot aangebracht, waardoor een afzonder lijk vakje ontstaat, waarin een pakje met 10 pijpjes wordt opge borgen. In het geheel bevat elke kist dus 7 projectielen, 7 kardoezen en

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 387