377 10 pijpjes (volgens het Bulletin de la Reunion des officiers: 8 pro jectielen en 8 ladingen). Ledig hebben zij een gewicht van 25 KG. en gevuld van 58 KG., hetgeen voor 2 kistjes per muildier eene belasting van 115 KG. is. Bij elke bergbatterij behoort eene veldsmidse, „forge de montagne'' genaamd, die evenals al het overige materieel op muildieren ver voerd wordt en wel in 2 transportkistjes, uitwendig volkomen gelijk aan die voor de munitie. Respectievelijk wegen de kisten 44 en 43 KG. en worden zij, de eerste rechts en de tweede links, aan den draagbok opgehangen; een zak met ongeveer 12 KG. steenkolen wordt tusschen de kisten boven op den bok meegevoerd. Alle overige door de batterij mee te voeren goederen zijn in der gelijke kisten geborgen, wier inwendige inrichting verschilt naar mate het doel, waarvoor zij dienen moeten de eene b. v. voor ber ging van timmermansgereedschappen, de andere voor berging van opzetten, luchtbelquadrant, verwisselstukken en verschillende andere voorwerpen. Weder andere kisten bevatten de administratieboeken, kleeding en schoeisel of zadelmakersgereedschappen, maar zijn daarvoor niet afzonderlijk ingericht. Op alle zijn echter pionier gereedschappen en kampementsgoederen vastgesjord, de laatste volgens cavalerie-model, als par keerlijnen, voetkluisters, sleggen, piketten met ijzeren punten, enz. Vervoer. Zooals met een enkel woord werd aangegeven, kan bij het vervoer van de lamoen worden gebruik gemaakt, en bestaat alsdan de be spanning uit 2 paarden of muildieren vóór elkander. Deze wijze van transport wordt dan ook in den regel toegepast wanneer de in batterij staande stukken van stelling moeten veranderen (mits het terrein zulks toelaat), omdat het op- en afladen der muildieren veel tijd zou doen verloren gaanzij is echter uitzondering voor marschen in het eigenlijke bergterrein. Het bergmaterieel wordt dan bij gedeelten op muildieren geladen. Ieder muildier heeft daarom, behalve een harnachement om te kunnen trekken, een opgevuld houten pakzadel (draagbok), waarvan 2 soorten bestaan; de eene voor 't vervoer van kanon, affuit of verlengstuk

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 388