378 met raderen ingericht, de andere voor dat der munitiekisten, veld smidse, transportkisten, enz. Daar als beginsel is aangenomen, dat de maximum belasting van een muildier niet meer dan 150 KG. mag bedragen en eene affuit met verlengstuk en raderen ongeveer 200 KG. (volgens Plessix 250 eu volgens le Bulletin 175 KG. weegt), werd tevens bepaald, dat de affuit op één muildier en het verlengstuk met raderen en lamoen op een ander zou worden vervoerd. De verschillende stukken worden volgenderwijze opgeladen 1°. Het kanon, met de monding naar achteren gekeerd, met de tappen in de daarvoor aangebrachte ligplaatsen van het zadel. In het midden wordt het met een pakriem en aan het bodemstuk nog met een paar andere riemen, die bij het pakzadel hooren, vastgesjord. 2°. Het affuitlijf met as wordt met den kop naar voren op het zadel geplaatst en met een pakriem en een 4tal andere riemen daaraan bevestigd. 3°. Het verlengstuk van den staart boven op het zadel met het oogbeslag naar achter; daar boven de lamoen en aan weerszijden een rad, alles met een pakriem en zadelboogriemen vastgegespt. De munitie- en overige transportkisten worden twee aan twee aan weers zijden der muildieren, aan de haken van de op eenigszins andere wijze ingerichte pakzadels opgehangen en aan de onderzijde door pakriemen verbonden, waardoor het schommelen der kisten wordt tegengegaan. Als totale belasting der verschillende muildieren worden de volgende getallen opgegeven: No. 1 harnachement en zadel kanon, 37.52 KG. 105.00 totaal 142.52 No. 2 harnachement en zadel affuitlijf 109.00 totaal144.67

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 389