EEN VLUCHTIG KIJKJE IN ONS NIEUW VELU- DIENSTREGLEMENT. Het nieuwe „Voorschrift op den Velddienst" is verschenen, waardoor, om een geijkten term te bezigen, in eene sedert lang gevoelde behoefte is voorzien. Het uiterlijk is net, papier en formaat zijn goed, terwijl de bij het reglement gevoegde kaartjes eveneens goed zijn afgewerkt. Het reglement telt meer dan honderd bladzijden minder druks dan het „Voorloopig voorschrift op den velddienst", terwijl het papier vo lume, hoe flink gereduceerd ook, nog beduidend kleiner had kunnen wezen, wanneer de overtollig breede marges der bladzijden waren achterwege gebleven. .Beschouwen wij thans vluchtig het innerlijke van het reglement. Het snoeimes is flink en handig in het proefreglement gezet ge worden, zoodat veel overtolligs, dat daarin voorkwam, thans verdwenen is. Daarbij is rekening gehouden met de omstandigheid, dat voor schriften, welke in de practijk maar zelden zullen na te komen zijn, meer kwaad dan goed doen. Een enkel voorbeeld tot opheldering Stond in het proefvoorschrift dat „bij elke eenigszins zelfstandige „opdracht als veldwacht- of patrouillecommandant, aan een officier of „onderofficier te velde zooveel mogelijk eene kaart of terreinschets „zoude verstrekt worden, waarvan de betrokken commandant des noods eene calque zou maken" te recht heeft men ingezien, dat daaraan in de practijk weinig of in het geheel niet de hand zoude worden gehouden. Voorts is bij het voorschrijven van de marschformatie ten rechte voor goed gebroken met den marsch in colonne. De normaal marsch- vorm is dus voortaan „uit de flank", niet alleen omdat de geringe breedte der wegen de colonneformatie verhindert, maar ook omdat men, uit de flank marcheerende, spoediger gereed is, flankaanvallen af te slaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 394