388 in de periode, waarin het voor een leek geraden is nog niet mee te praten, wordt m. i. zoo te hooi en te gras bij de contracten voor kleine menage-benoodigdheden (niet, zooals schrijver meent, z. g. kleine vivres) gehaald, dat men een oogenblik denken zou aan eene aanbesteding voor de levering van beri-beri bij contract. Schrijver kan, dunkt mij, geenszins bedoelen dat het meer of minder zuinig besteden (volgens zijne opvatting) eener som van hoogstens f 0.10 per man en per dag voor Europeanen en f 0.08 a f 0.07 voor Inlanders, in verhouding tot de hoofdvoeding: rijst, brood, vleesch en kleine vivres, van zoodanigen schadelijken invloed op den gezondheidstoestand kan zijn, dat ons uit de contracten bovenbedoeld een beri-beri lijder compleet, op een staf geleund, te gemoet sukkelt. De vergelijking van de zuinige huisvrouw moge door dames alles zins juist gevonden wordenmaar ik kan mij, ook zonder levering bij contract, moeielijk een compagniescommandant voorstellen, die met een exemplaar van „Kokkie Bitja" of van „Aaltje de zuinige „keukenmeid" onder den arm passarwaarts gaat, om zijn menage meester te leeren, hoe eene zuinige huisvrouw handelt. Yan de fluctuatiën der marktprijzen kan een compagniescommandant niet of al zeer weinig profiteeren, omdat de artikelen, die daaraan het meest onderhevig zijn, toevallig ook het spoedigst bederven; heden is de visch goedkoop, maar de compagniescommandant zal niet voor drie dagen visch inkoopeu, hoewel hij weet dat overmorgen een feestdag is en ze op den passar tegen driemaal den besteden prijs niet te krijgen is, en zoo is het met zeer vele artikelen. Dat leveranciers verdienen bij een contract, wie zal dat tegen spreken? Niemand, en vooral geen Chinees, zal iets voor niets doen, waar sprake is van werken, maar hunne verdiensten behoeven niet ten nadeele van den soldaat te zijn. Het groot aantal vervolgingen en disciplinaire straffen voor frau- duleuse handelingen van menagemeesters valt niet weg te redeneeren en schrijver zal zeker in bijna elk korpsarchief daarover een en ander kunnen vinden, zoo althans afschriften-vonnis en processen-verbaal van voorloopig onderzoek niet al te spoedig naar de snippermand zijn verwezen. Herhaaldelijk had ik gelegenheid de handelingen van verschillende menagemeesters te zien en te beoordeelen en zeer

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 399