390 op de passars, en als ik verder mededeel, dat in 1879 en 1880 te "Willem I bij bet 2e depotbataljon de levering bij contract inge voerd en door het korps Mineurs en Sappeurs is overgenomen, dan mogen wij aannemen, dat niet in 1882 het hek van den dam werd genomen en men contracten ging sluiten uit onkunde, gemakzucht en om het Legerbestuur aangenaam te zijn, zooals schrijver zoo prettig mededeelt. Zoo schrijver beweert, dat men thans contracten kan vinden, die prijzen toekennen 30, ja 80 °/0 boven die waarvoor men de zaken plaatselijk kan inkoopen, dan weusch ik alleen de vraag te stellen of die buitensporige verspilling is afgemeten naar een gemiddelden marktprijs volgens degelijke statistiek opgemaakt of op een willekeurig tijdstip. Yóór mij ligt eene officieele opgave van marktprijzen, waarop b. v. suiker witte genoteerd staat voor 21.875 per picol en dan klagen de suikerfabrikanten nog Heeft schrijver wel eens getracht, gedurende eenige maanden, telkens vertrouwbare inkoopen te laten doen, het gekochte gewogen en den prijs per kilo genoteerd? Zoo ja, dan zal hij als ik de er varing hebben opgedaan, dat aan de marktprijzen, zooals die door 't Bestuur worden opgegeven, even veel of even weinig waarde kan toegekend worden als aan één enkelen inkoop, gedaan op buitenge wone tijdstippen; padieoogst, poeassa, bandjir, zware branding, enz. zijn, even als wanneer er weinig geld onder 't volk zit, oorzaken van prijs verandering der passarartikelen. Ook al stellen wij ons den Chinees voor als een poliep, die zijn zuignappen op de borst van den soldaat heeft geplaatst, zooals schrij ver dit zoo poëtisch uitdrukt, dan nog kunnen wij niet gelooven, dat hij de krachten van het leger opzuigt, zelfs niet al gaf men den Chinees het halve bedrag der vertering ten geschenke en al waren alle offi cieren van het leger in dat opzicht aan verregaand plichtverzuim schuldig. Ik beweer, geheel tegen schrijver in, dat men, bij sluiting van een contract, wel degelijk oneerlijkheid van den menagemeester kan beletten en verklaar op grond van eenige jaren ondervinding dat ik nog nooit heb kunnen bespeuren, dat menagemeesters twistten of intrigeerden om die functie te bemachtigen waar op contract geleverd werdmaar wel daar icaar zij zelf inkochten op den passar en dan j

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 401