391 gebeurde het zelfs dat de een den ander uitkocht. Bovendien komt het mij voor, dat het bezoldigen van menagemeesters door Chineesche leveranciers, die contracten gesloten hebben, hoofdzakelijk in de ver" beelding bestaat, want de Chinees is van karakter brutaal genoeg, om zich niet te laten gelegen liggen aan personen, die hem geen nadeel kunnen doende menagemeester keurt nietdit doet de officier en ik heb alweer de ondervinding opgedaan, dat een Chineesche aan nemer zich kalm opponeerde tegen eene door mij als officier van den dag gedane afkeuring, door met zijn mandje met verdorde soep groenten naar de woning van den chef te loopen, om zich te beklagen. Wel zal elke Chineesche leverancier eene poging wagen om hem, dien hij z. g. als den baas van het spel beschouwt, op eene of andere wijze om te koopenhij begint met te onderstellen dat ieder voor geld veil is, maar lijdt hij in die poging échec, wees dan gerust zeker, dat hij 't geen tweede keer probeert, maar een kwispelstaartend dienaar wordt. In tegenstelling met 's Schrijvers opinie, in het laatste gedeelte van zijn opstel neergelegd, daar waar (na de reeds genoten beri-beri) de Islam wordt op de proppen gebracht, ben ik van oordeel dat over 't algemeen noch drang noch aanbevelingen of ivenken van hooqerhand bij ivijze van pressienoodig waren om de officieren tot voorstanders van het sluiten van contracten te maken, en dat de vrees om het Legerbestuur onaangenaam te zijn er niet mede te maken heeft, maar wel dat lang zamerhand het nut er van wordt begrepen en schrijver niet die studie van het onderwerp heeft gemaakt, die anderen het der moeite waard hebben geacht daaraan te besteden. Semarang14 September 1886. CxüSDORF.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 402