402 alleen kan geschieden door den garnizoenscommandant uit eigen overtui ging, na een zoo grondig mogelijk gehouden onderzoek; dat ook eerst na dergelijke legale akte, in welken vorm die ook moge vervat zijn, de krijgsraad van de zaak wettelijk is gesaisisseerd, en niet wanneer, zooals in casu, èn het voorloopig onderzoek, èn het opmaken van de klacht, èn het overwijzen naar den krijgsraad zijn geschied door niet door de wet aangewezen personen, uit geheel vrijen wil en volgens eigen inzicht en oordeel, doch alleen op last van één enkel persoon, zijnde de militaire commandant van ...,die daartoe zeer zeker niet de be voegdheid heeft, en qualitate qua feitelijk van alle inmenging in zaken, de rechtspleging betreffende, is uitgesloten Overwegende dat, aangezien dus moet worden aangenomen, dat de zaak, welke thans aan het oordeel van den krijgsraad is onderworpen, niet op de bij de wet voorgeschreven wijze, immers geheel in strijd met de reeds genoemde wetsartikelen, bij die rechtbank is aanhangig gemaakt, zich de vraag voordoet, hoe in casu behoort te worden gehandeld Overwegende dat nu, wanneer bij de behandeling eener strafzaak, volgens de bepalingen van het gemeene recht, de nietigheid eener gerech telijke akte blijkt, de wet voorschrijft, dat de rechter bij vonnis de nietig heid zal uitspreken van die en al de daaropgevolgde gerechtelijke akten en eene nieuwe instructie zal gelasten, te beginnen met de oudste akte, waarin de nietigheid is begaan, terwijl de stukken alsdan tot dat einde weder worden gesteld in handen van de bevoegde autoriteit, ten fine als nog van ambts-en plichtsbetrachting; dat wanneer o. a. soms ook mocht blijken, dat de rechter niet wettig van eene zaak is gesaisisseerd, hij zich onbevoegd zal behooren te verklaren van die zaak kennis te nemen en eveneens, met vernietiging van de foutieve en al de daaropvolgende akten, de stukken zal stellen in handen van de autoriteit, die met de overwijzing belast is, ten einde alsnog ingevolge de wet worde gehandeld Overwegende dat echter bij de militaire strafrechtspleging eene der gelijke wijze van behandeling van zaken niet bekend is en ook eene analogische toepassing van de bepalingen van het gemeene recht niet toegestaan wordt; Overwegende dat toch de militaire rechtspleging slechts kent: een vonnis van veroordeeling (art. 207); van vrijspraak (art.181); van absolutie van instantie (art. 177) en van onbevoegd verklaring (tweede titel, elfde hoofdstuk); Overwegende dat echter, ingevolge de bepalingen van het reglement op de rechtspleging bij de landmacht, een krijgsraad zich dan slechts onbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 413